Ako ste mislili da je rak dojke samo ženska stvar i da su bar muškarci zaštićeni od te pošasti - nažalost, grdno se varate. Vlado Pjevač (68) iz Beograda živi je dokaz da nije tako, a priča ovog čoveka koji je morao da uradi mastektomiju, da odstrani levu dojku zbog tumora, upozorava da neman ne bira i da na svaku "sitnicu" treba obratiti pažnju.
Bilo je to tokom prvog udara korone, s proleća 2020, u vreme dok su stariji od 65 godina još bili zatvoreni u kućama zbog čuvanja od zaražavanja. Vlado je posle jednog tuširanja sasvim slučajno otkrio baš tu "sitnicu" koja ga je odvela put strašne dijagnoze.
- Kad sam izašao iz kupatila, supruga me pita: "Vidiš li da ti je uvučena leva bradavica?" Pogledam i stvarno uvučena za nekoliko milimetara. Kaže: "To nije dobro." Sreća da je medicinska sestra u penziji, pa je to znala. Ko zna da li bih i kad to i sam primetio, a i ako bih, sigurno ne bih pridavao nikakav značaj. Kako je stariji sin stomatolog, lekar, odmah smo ga pozvali i posle toga sam hitno otišao u Institut za onkologiju. Sledi mamografija, gde se videla promena prečnika 20 mm, kao manji kliker - priča za Kurir Pjevač.
Potom mu je onkohirurg doc. dr Marko Buta uradio biopsiju, koja je potvrdila najcrnje slutnje - maligni tumor dojke. Dijagnoza je bila hormon zavisni HER2 negativni rak dojke.
- Šok! Samo saznanje da imam rak bio je veliki šok za mene. A potom i da imam rak dojke. Pojam nisam imao da i muškarci mogu da imaju rak dojke - navodi Pjevač.
Već desetak dana kasnije, tog maja 2020, usledila je i operacija, zapravo mastektomija - odstranjivanje leve dojke.
- Odstranjena mi je cela leva dojka, kao i limfne žlezde pod pazuhom. Ostala je samo koža od te dojke i veliki rez. Dr Buta mi je posle operacije rekao da sam, srećom, došao na vreme i da bi sve trebalo da bude u redu. I zaista, brzo sam se oporavio i počeo da razmišljam da imam bolest kao i svaku drugu i da moram s njom da se nosim i borim - kaže Pjevač.
I uspeo je. Išao je posle operacije 16 puta na zračenje, ali i redovno prima hormonsku terapiju. I dve godine kasnije živi normalno.
- Sve je sada leglo, počeo sam da se ponašam normalno. Nastavio sam s društvom rekreativno da igram fudbal - priča Pjevač, koga je naš poziv zatekao upravo na Institutu za onkologiju, gde je išao na kontrolu:
- Sve žene u čekaonici i ja. Ali ja sam živi dokaz da to može da se desi i muškarcima. Imao sam velike sreće da sam to ipak otkrio rano. Ali važno je da i muškarci obraćaju pažnju na dojke, da ne bude kasno, ako se ispostavi da ipak ima nešto.
Dr Marko Buta, koji je šef odseka endokrine hirurgije na Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije, a čija su specijalnost hirurgija raka dojke, štitaste žlezde i melanoma, za Kurir navodi da je Vlado Pjevač, srećom, na vreme otkrio karcinom.
- Odmah smo izveli tzv. simpleks mastektomiju sa sentinelom, odstranili smo levu dojku, ali i izvadili tzv. stražare limfnih čvorova, koje smo poslali na biopsiju i na osnovu kojih se videlo da se karcinom nije proširio na limfe u pazuhu, da nema metastaza, što je bilo dobro - kaže dr Buta i dodaje:
- Rak dojke je sto puta ređi kod muškaraca nego kod žena, zato što muškarci nemaju to žlezdano tkivo koje je kod žena razvijeno i koje raste nakon puberteta, čime se spremaju za dojenje kada se ostvare kao majke. To su te mlečne žlezde, kojih muškarci nemaju mnogo. Zato je i manji rizik od raka dojke, ali ga ipak ima, što se, nažalost, vidi i po Vladu. Godišnje imam desetak novih pacijenata muškaraca s karcinomom dojke - kaže dr Buta.
Nema razlike ni u dijagnostici, u patologiji, kao ni u lečenju raka dojke kod oba pola.
- I muškarcima radimo mastektomiju ili, tamo gde je moguće, poštednu operaciju, vadimo samo tumor i tkivo oko njega, a ne celu dojku. I oni primaju hormonsku terapiju kao i žene. Sve je apsolutno isto, samo što je muškaraca manje - ističe dr Buta.
Kurir.rs/Jelena S. Spasić