Želja za osvajanjem novih staza, sportski i avanturistički duh ne moraju da vas odvedu negde daleko. Naprotiv, zimska sezona je iza ugla, a srpske planine je dočekuju spremno, sa mnogim sadržajima i proverenim ski-centrima u ovom delu Evrope. Zato neka to bude glavni razlog da ove zime planirate skijanje u Srbiji.
Planine Srbije, koje drugačije nazivaju i srpske lepotice ili biseri naše zemlje, među najlepšima su u ovom delu Balkana, a uz to i veoma bogate biodiverzitetom. Svaki kutak Srbije ima specifičnu vrednost, a zbog svoje divljine neki delovi će zauvek ostati tajanstveni i neistraženi, što se posebno odnosi na planine, koje predstavljaju neprocenjivo bogatstvo.
Kopaonik (Pančićev vrh 2.017 m)
Sunčana, ili kako drugačije nazivaju Kopaonik „srebrna planina“, diči se velikim brojem sunčanih dana u godini, čak oko 200. Možda je to jedan od glavnih razloga zbog kojih svake godine dočeka veliki broj gostiju. Osim ovog, Kopaonik je rekorder još po nečemu, a to je najveći broj ski-staza. Sam masiv najveći je u našoj zemlji i proteže se u dužini od 80 kilometara. Međutim, ono zbog čega Kopaonik decenijama privlači brojne skijaše i ljubitelje zimskih sportova je činjenica da ima veoma bogat sadržaj za najmlađe, ali i ski-školu za sve početnike, pa nije pretrano reći da je najveći broj nas upravo na ovoj planini stao na skije.
Najpoznatiji domaći ski-centar nudi čak 24 žičare i brojne ski-liftove, a skijašima je na raspolaganju i 12 kilometara staza za nordijsko skijanje.
Do ski-openinga, koji je planiran od 8. do 11. Decembra, ostalo je još malo, pa na vreme rezervišite svoj smeštaj na omiljenoj srpskoj planini.
Zlatibor (Tornik 1.496 m)
Planinski centars najdužom turističkom tradicijom među planinama u Srbiji otvoren je za posetioce još od 1893. godine, kada ga je posetio i srpski kralj Aleksandar Obrenović, a ne zna se da li je posećeniji zimi ili leti.
Ovaj veliki turistički centar u sezonama okuplja na hiljade posetilaca iz zemlje i inostranstva, a zbog čistog planinskog vazduha i blagotvorne klime proglašen je i lečilištem.
Ski-centar Tornik idealno je mesto za malo iskusnije skijaše. Tjubing staza na Torniku posetiocima omogućava sankanje na gumama tokom čitave godine i pruža ogromno adrenalinsko zadovoljstvo svima koji odluče da je isprobaju. Pored toga, Zlatibor ima i Gold gondolu, najdužu na svetu, kojom se lako stiže do skijališta. Devet kilometara najmodernije vazdušne trase zlatiborske gondole povezuje centar Zlatibora sa ski-centrom Tornik, preko Ribničkog jezera, na kojem se nalazi međustanica. Vožnja gondolom pružiće impresivnih 25 minuta s neverovatnim pogledom na živopisne pejzaže Zlatibora, zato je nemojte propustiti!
Divčibare (Crni vrh 1.098 m)
Divčibre, koju zovu i najlepša dečja planina, zaista opravdava taj epitet jer je idealna za porodični beg iz grada. Do ovog planinskog dragulja iz Beograda stižete za sat i po. Planina ima dve ski-staze: Crni vrh za iskusnije skijaše i stazu Centar za početnike i dobru zabavu, koja se u dužini od 600 metara proteže po severnim obroncima planine.
Posebna draž staze je pogled koji se pruža s njenog vrha na planinske vence zapadne Srbije. A neverovatan užitak je noćno skijanje – ova staza jedina je na Divčibarama osvetljena od podnožja do vrha.
Ukoliko spadate u grupu naprednijih skijaša, onda će vaš izbor sigurno biti Crni vrh, do koga vodi žičara. A kada dođete do vrha, čeka vas spektakularan pogled. Sa visine od 1.096 metara vide se čak i planine Suvobor, Ovčar, Kablar, Subjel, Povlen, Magleš, Jablanik i Medvednik.
Promo tekst