ŠPIJUNSKI SKANDAL U GRČKOJ: Micotakisova vlada prisluškivala opoziciju, novinare i policajce! Na meti 100 osoba

EPA/IAKOVOS HATZISTAVROU

U Grčkoj je izbio veliki skandal nakon što je list Dokumento objavio da je vlada u Atini prisluškivala telefone više desetina osoba.

Među prisluškivanima su predstavnici opozicije, novinari, državni zvaničnici, biznismeni i policajci.

Shutterstock 
foto: Shutterstock

Uticajni novinari

List, čiji su novinari nekoliko meseci istraživali ovaj slučaj, prenosi da je meta prisluškivanja bio i bivši šef grčke policije Mihalis Karamalakis, kome je mobilni telefon prisluškivan preko softvera "Predator". Akciju je sprovela Nacionalna obaveštajna služba (EYP), a prema naredbi aktuelnog premijera Kirjakosa Micotakisa.

U izveštaju se navodi da je Nacionalna obaveštajna služba prisluškivala više od sto brojeva telefona. Među prisluškivanima se nalaze opozicioni političar Nikos Andrulakis, tužilac Hristos Bardakis, kao i uticajni novinari Tina Mesaropulu, Tanasis Kukakis i Stavros Mihaludis. Zanimljivo je da je premijer Micotakis naložio i prisluškivanje sopstvenih savetnika i ljudi od poverenja. Upravo je premijer Micotakis taj koji direktno nadgleda rad Nacionalne obaveštajne službe. On je odbacio sve optužbe koje je izneo list Dokumento. Opozicioni lider Aleksis Cipras je pozvao premijera da "prestane da se skriva", izađe pred javnost i odgovori na optužbe.

Shutterstock 
foto: Shutterstock

- Optužbe o prisluškivanju koje je naložio premijer Micotakis su nedokazane i neosnovane. Opozicija pokušava da stvori političku anomaliju kako bi se opravdao poraz koji će pretrpeti na narednim izborima - rekao je Janis Oikonomu, portparol premijera.

Ironija je u tome što je list Dokumento naveo da se među prisluškivanim premijerovim saradnicima nalazi i njegov portparol Janis Oikonomu.

Optužbe iz Brisela

Skandal s prisluškivanjem u Grčkoj prvi put je izbio početkom avgusta ove godine, kad je Panagiotis Kontoleon, tadašnji čelnik Nacionalne obaveštajne službe, pred parlamentarnim komitetom izjavio da je obaveštajna služba prisluškivala novinara Tanasisa Kukakisa, koji je stručnjak za finansijske malverzacije. Ranije ovog meseca Evropski parlament je optužio vlasti u Atini, kao i još tri članice Evropske unije da su koristile sistem "Predator" za prisluškivanje svojih građana.

Poseban softver za prisluškivanje

Makedonsko-izraelska veza

Softver "Predator" za prisluškivanje razvila je softverska kompanija "Cytrox", čije je sedište u Severnoj Makedoniji, a koja je povezana sa izraelskim ministarstvom odbrane. Ovaj softver je kompatibilan sa izraelskim softverom "Pegaz", za koji je utvrđeno da je korišćen za prisluškivanje više vlada i obaveštajnih agencija. Oba programa mogu da pristupe pozivima, porukama, fotografijama i datotekama i mogu tajno da uključe ciljane telefone, kamere i mikrofone.

Kurir.rs