SOJINO MLEKO: Zdrava zamena tokom posta, a možete ga napraviti i sami
Svima dobro poznata alternativa za mlečne proizvode bez laktoze. Čitavu deceniju unazad polemiše se o tome da li je i koliko zaista dobro, u kojoj meri je bezbedno za naše zdravlje i da li uzrokuje karcinom dojki
Sojino mleko u prahu jeste zdravo, ali ga treba konzumirati umereno, kao i sve ostale namirnice. Pogodno je za vegane i vegetarijance jer ne sadrži sastojke životnjskog porekla, ali previše sojinog mleka može izazvati nadimanje i dijareju.
Izbegavajte ako ste pod terapijom
Savetuje se oprez ukoliko uzimate neke lekove. Na primer, ne savetuje se osobama koje su pod terapijom za lečenje tumora ili štitne žlezde jer može negativno da utiče na hormone. Ne preporučuje se ni osobama koje imaju kandidu ili probleme sa bubrezima.
Alternativa tokom posta
Sve su popularnija biljna mleka, posebno u vreme posta, kada su dostojna alternativa kravljem, ali zanimljivo je da ovaj trend zapravo konstanta za neke ljude i da je nezaobilazan deo njihove ishrane i zdrave rutine. Ovo se najpre odnosi na vegane i vegeterijance, ali i ljude kojima mlečni proizvodi prave određene smetnje u organizmu, no konzumacija biljnog mleka postala je i neka vrsta pomodarstva i preke potrebe za one koji prate unos kalorija ili nutrijenata u svoj organizam.
Veliki izbor
U svakoj bolje snadbevenoj prodavnici lako ćete pronaći čitavu paletu proizvoda ovog tipa, a čak ako vam se na primer i ne dopadne sojino mleko, do sada najrasprostranjenije, tu su još i bademovo, kokosovo, ovseno, pirinčano, orahovo, heljdino, pšenično... Zanimljivo je da upotreba biljnog mleka do te mere postaje uobičajena da je i u većini kafeterija i kafiće moguće poručiti kafu sa nekom vrstom ovakvog napitka. Ako očekujete da vam biljna mleka nadomeste ukus klasičnog mleka, ostaćete razočarani. Ipak, uprkos nešto drugačijem ukusu, ona su sjajan dodatak kafi, a vrlo su osvežavajuća i okrepljujuća i kada se piju samostalno.
(Kurir.rs)
Bonus video: