VETO ZA RUMUNIJU I BUGARSKU: Nema ulaska u šengensku zonu za Sofiju i Bukurešt zbog protivljenja Austrije i Holandije

Shutterstock

Hrvatska je danas dobila zeleno svetlo za ulazak u šengenski prostor, a Bugarska i Rumunija su zbog protivljenja Austrije i Holandije ostale uskraćene za pridruživanje najvećem prostoru na svetu bez unutrašnjih graničnih kontrola među državama.

Austrija je zabrinuta zbog porasta ilegalnih imigracija i protivila se ulasku obe države, dok su Holanđani protiv prijema Bugarske i zbog neuspeha u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, javljaju agencije.

Rumunski premijer Nikolae Ćuka rekao je da je razočaran i najavio daće njegova zemlja ponovo podneti zahtev za prijem.

"Žao nam je i iskreno rečeno ne razumemo krut stav Austrije", rekao je Ćuka.

Bugarski šef diplomatije Nikolaj Milkov takođe je najavio novi pokušaj svoje da pristupi šengenskom prostoru.

"Bugarska neće posustati u pokušaju da uđe u Šengen", rekao je Milkov i nagovestio da će to pitanje ponovo pokrenuti na samitu Evropske unije krajem meseca".

Milkov se nada da bi Bugarska mogla ući u šengenski prostor već u martu iduće godine.

Austrijski ministar unutrašnjih poslova Gerhard Karner objasnio je da se usprotivio prijemu Rumunije i Bugarske zbog bezbednosnih pitanja.

"Pogrešno je da se sustem koji na mnogim mestima ne funkcioniše kako bi trebao u ovom trenutku proširuje", naglasio je Karner, podsetivši da je Austrija ove godine registrovala 100.000 ilegalnih prelazaka granice, uključujući 75.000 ljudi koji prethodno nisu registrovani u ostalim članicama šengena kao što bi trebalo.

Odluka o novim članicama mora biti jednoglasna, što znači da pristanak treba da daju 22 članice Evropske unije, a takođe i Lihtenštajn, Island, Norveška i Švajcarska.

Prema podacima Ujedinjen nacija tvrdi da je ove godine ilegalno u EU ušlo oko 145.000 ljudi, ali evropska obalska i granična straža (FRONTEX), tvrdi da je za 10 meseci ove godine u Uniju ilegalno ušlo čak 280.000 migranata.

(Kurir.rs/FoNet)