UKRAJINA TROŠI NEZAMISLIVE KOLIČINE ARTILJERIJSKE MUNICIJE: Zapadnim zemljama će trebati 10-15 godina da popune iscrpljene zalihe

Shutterstock

Osim ljudskog mesa, ukrajinski rat svakodnevno troši ogromne količine artiljerijske municije. Toliko da će zapadnim zemljama - koje snabdevaju Ukrajinu oružjem - trebati najmanje decenija da popune svoje iscrpljene zalihe, prenosi Slobodna Dalmacija.

Barem tako tvrdi češki vojni industrijalac Mihal Strnad, vlasnik čehoslovačke grupe CSG, jednog od najvećih evropskih proizvođača oružja.

– Artiljerijska municija je danas veoma retka roba. Procenjujem da će biti potrebno 10-15 godina da se popune zalihe (zapadnih armija) kao posledica rata u Ukrajini – kaže Strnad u intervjuu Rojtersu.

Vlasnik CSG-a je naveo da, uprkos stalnom prilivu zapadne municije u Ukrajinu, ukrajinske snage pate od nedostatka municije, jer zapadne vlade iscrpljuju sopstvene zalihe zbog ograničenja proizvodnih kapaciteta.

Rekavši da su evropske vlade "značajno iskoristile svoje arsenale da podrže Ukrajinu", Strnad je tvrdio da Ukrajina ispaljuje 40.000 granata nedeljno na ruske osvajače iz nekoliko stotina zapadnih haubica.

Shutterstock 
Ilustracijafoto: Shutterstock

- Mnogo toga je isporučeno u Ukrajinu. Ali činjenica je da Ukrajinci danas pucaju manje nego što bi mogli jer nemaju dovoljno municije – rekao je češki industrijalac.

Prema rečima Strnada, njegova kompanija trenutno pokriva oko 25-30 odsto evropske proizvodnje artiljerije 155 mm po NATO standardima. Konkretno, CSG sada ima kapacitet od 80 do 100 hiljada artiljerijskih granata godišnje, dok je godišnji kapacitet u Evropi 270 do 300 hiljada granata.

Kako je najavio u intervjuu, Strnadova kompanija će svoj godišnji kapacitet povećati na 150.000 granata – za tu namenu već je angažovana dodatna radna snaga – ali će za uspostavljanje takve proizvodnje biti potrebno oko dve godine, pre svega zbog dugih rokova isporuke. proizvodnu opremu.

CSG je bio glavni ukrajinski snabdevač modernizovanog naoružanja iz sovjetske ere, uključujući tenkove, artiljerijske oruđa, raketne bacače i borbena vozila pešadije. Ali Strnad priznaje da su zalihe oružja CSG-a iz sovjetskog doba „takođe smanjene i da je na tržištu ostalo malo toga što bi se moglo brzo modernizovati i poslati u Ukrajinu“.

(Kurir.rs/Slobodna Dalmacija)