Rat u Ukrajini traje već 294 dan.
Sjedinjene Američke Države najavile su da će Rusija dobiti poziv da prisustvuje Forumu azijsko-pacifičke ekonomske saradnje, a nemački kancelar Olaf Šolc rekao je da bi bio spreman da nastavi ekonomsku saradnju s Rusijom, ukoliko Kremlj okonča rat. Iz Vatikana stiže izjava da bi to mesto bilo pogodno za pregovore o okončanju rata.
Na ovu temu govorio je Emil Zoronjić, predsednik upravnog odbora Omladinske mreže Srbije.
- Borbe se sada vode u prigradskim naseljima Donjecka. Rusija je to osvajala pa ih je Ukrajina vraćala, a sada ih Rusija ponovo vraća. Ukrajina vrši artiljerijske napade na Donjeck i zato se Rusi trude da potisnu ukrajinsku artiljeriju. Što se tiče Bahmuta, ruska vojska je ušla nešto dublje u grad. Do sada kada god su upadali, Ukrajinci bi ih izbacivali. Jedino se na teritoriji Donjecka odvija neka ofanziva - rekao je Zoronjić
Povodom izjave Borelja da su evropska skladišta municije ispražnjena Zoronjić smatra da je to bilo očekivano.
- Bilo je za očekivati da će se ta skladšta municije prazniti, ali i da će se proizvoditi novo oružje. Normalno je da u ratu vojna industrija radi jače, da radi punom parom. Trupama na samom terenu ne manjka oružja. Borelj je to izjavio da bi poslao poruku Americi da malo pojača naoružanje, a Ukrajini da malo uspori.
Prokomentarisao je i čestu upotrebu iranskih dronova od strane ruskih snaga.
- U Rusiji se dosta toga drži u tajnosti. Nije čudno da Rusija neće da objavi svoje vojne ugovore sa saveznicima.Mi vidimo na terenu da je Iran saveznik Rusije. Rusija traži saveznike po svetu i trudiće se da što više oružja uveze da bi olakšala sebi, jer što više uveze manje mora da proizvede. Uvek dobro dođe pauza u proizvodnji.
Zoronjić smatra da postoji mala verovatnoća da Belorusija otvoreno uđe u sukob.
- Mislim da je malo verovatno da se napravi neki veliki napad sa te strane. Rusija nema luksuz da otvara novi front i to na tako nepristupačnom terenu kakav je granica sa Belorusijom. Nije dobro po Lukašenka da previše talasa kako zbog opozicije u Belorusiji koja bi to mogla da iskoristi, tako i zbog činjenice da Belorusija nema tretman u svetu kao Rusija.
Ocenimo je da je otkazivanjE obraćanja ruskog predsednika za novu godinu znak da Rusiji ne ide sve onakao kako je planirano, a da pomirljvi tonovi koji dolaze iz Vatikana i Nemačke neće mnogo uticati na situaciju na terenu.
Kurir.rs