ROJEVI HILJADA DRONOVA NEĆE BITI FANTAZIJA: Američki analitičari opisali budućnost ratovanja, koja će biti ZASTRAŠUJUĆA

Shutterstock

Bivši pomoćnik Pentagona Lorens Korb i profesor političkih nauka Stiven Kimbala opisali su u članku objavljenom u časopisu The National Interest sa čime će se vojni planeri vodećih svetskih zemalja suočiti u bliskoj budućnosti i istakli da je vojni sukob između Rusije i Ukrajine ukazao na nove varijante koncepta odvraćanja.

Sukob u Ukrajini je „podvukao sve veći značaj dronova“, ističu stručnjaci u članku „Da li je svet spreman za novu eru odvraćanja?“.

„Rojevi dronova mogu da izvrše napade velikih razmera na vojne objekte ili civilnu infrastrukturu, da se koriste za protivraketnu ili protivvazdušnu odbranu. I za precizne napade na strateške ciljeve: baze, komandne centre, ili čak vojne ili civilne vođe“,

EPA / Roman Pilipey 
foto: EPA / Roman Pilipey

Napominje da je „jasna odlučnost Kine da se pridruži SAD i Rusiji kao nuklearnoj supersili“.

„Ako Kina dovede svoje nuklearne snage dugog dometa na nivo Sjedinjenih Država i Rusije, onda bi mogla biti spremna da uđe u pregovore o kontroli naoružanja. Ali problem ostaje ne samo u proceni kineskog nuklearnog arsenala, već i u razumevanju stavova kineske vojske o odvraćanju. pišu stručnjaci.

Skreću pažnju na rastuću pretnju sajber bezbednosti država i mogućnost sajber ratovanja.

„U slučaju nuklearnog odvraćanja, prvom nuklearnom udaru verovatno će prethoditi sajber napadi na neprijateljske sisteme ranog upozorenja, komandovanja i kontrole i reagovanja.

.Oni smatraju da će jedna od „važnih komponenti novog metaverzuma odvraćanja“ biti „korišćenje svemira u vojne svrhe i suzbijanje nadmoći u svemiru potencijalnih protivnika SAD“. To će biti glavni zadatak Ministarstva odbrane.

Druga komponenta će biti veštačka inteligencija.

„Pametnija vozila budućnosti će obezbediti optimalnu sliku bojnog polja u realnom vremenu, komunikaciju između senzora i strelca i neposrednu procenu štete i uništenih ciljeva, ističu autori.

Oni pridaju veliki značaj razvoju hipersoničnog oružja, uključujući sisteme za isporuku nuklearnih bojevih glava.

„Možda će lideri zemalja imati samo nekoliko minuta od otkrivanja pokretanja prvog neprijateljskog udara do dolaska bojevih glava na ciljeve. Pod takvim uslovima, oni mogu lakše da dozvole preventivne udare." — navodi se u publikaciji.

Sve veće raketne i protivvazdušne odbrambene sposobnosti će takođe igrati ulogu

„Budući sistemi protivraketne odbrane zasnovani na novim tehnologijama ili platformama, uključujući sisteme zasnovane na svemiru, mogu pružiti dodatnu polugu za suzbijanje napada balističkih raketa“, objašnjavaju stručnjaci.

Shutterstock 
Ilustracijafoto: Shutterstock

Pažnja je posvećena „rastućoj verovatnoći konvencionalnog rata u nuklearnom kontekstu“.

„Kombinovanje nuklearnog i konvencionalnog odgovora u okviru istog referentnog okvira operativnog planiranja moglo bi potkopati nuklearni tabu“, - naglašava The National Interest.

Asistent Pentagona i profesor političkih nauka uključio je u svoj koncept odvraćanja faktor kao što su „izazovi obuzdavanja unutar granica“.

„Demokratije se suočavaju sa problemima u unutrašnjoj politici koji, makar indirektno, utiču na sposobnost održavanja vojne moći“.

(Kurir.rs/The National Interest)