Dragiša Đurđević iz Zdravinja kod Kruševca je uzorni domaćin u ovom podjastrebačkom selu, istaknuti kulturni poslenik i društveni radnik, a nedavno je sa svojim sinovima oduševio Kruševljane jednim svojevrsnim potezom.
Na Novoj pijaci u gradu pod Bagdalom postavio je mlekomat "Milka Zdravinjka", sa kojeg se potrošači samoposlužuju, sami plaćaju i preuzimaju mleko i to pod povoljnijim uslovima nego u prodavnicama i marketima.
Pored registracije poljoprivrednog domaćinstva, Đurđevići su morali i da otvore firmu - Trgovina MD Đurđević da bi radii i taj posao.
Posetili smo porodicu Đurđević u njihovom porodičnom domaćinstvu u Zdravinju i specijalno za Kurir donosimo interesantnu životnu priču.
- Imamo četiri hektara obradive površine, radimo u zakupu još sedam. Uzgoj krava je od pamtiveka u našoj porodici. Pokojni deda je čuvao nekoliko krava. Do pre petnaestak godina bilo je 787 krava u selu, a sada oko 10 posto od te brojke. U mom zaseoku Đukići od deset kuća, osim nas, niko više ne čuva krave, pa sada kupuju mleko od nas. Sada trenutno imamo šest krava, a prošle godine smo prodali tri. Iz te naše računice proizašla je ideja sina Milana da u Kruševac postavimo mlekomat - započinje svoju priču domaćin Dragiša.
- Prvi mlekomat u Srbiji je postavljen u Čajetini, a mi smo drugi u centralnoj Srbiji i prvi u Kruševcu i Rasinskom okrugu. Aparat smo nabavili početkom maja, a do početka oktobra smo jurili svu moguću dokumentaciju. Svečano puštanje Mlekomata u rad smo obavili i prvih 100 litara mleka smo podelili besplatno - nastavlja Dragišin mlađi sin Milan, operativni izvođač radova.
Dodaje da se proces proizvodnje odvija u vrlo strogim i kontrolisanim sanitarnim uslovima, počev od dezinfekcije vimena krava, pranja mlakom vodom i brisanjem sa čistim ubrusom.
- Muža krava se obavlja muzilicama, mleko se doprema u prohromske kante, zatim na ceđenje, gde se cedilo postavlja na laktofriz, koji ima zadatak da održava temperaturu mleka od 2-4 stepena Celzijusa i meša mleko istovremeno. Mleko se zatim prebacuje u transportnu ambalažu i vozi do mlekomata - kaže Milan.
Kapacitet mlekomata je 200 litara, on održava temperaturu od 2-4 stepena Celzijusa i meša ga. Aparat i ceo sistem se svakodnevno pere, čisti i dezinfikuje i ubacuje sveže mleko. Bilo koji problem da se pojavi aparat obaveštava vlasnika preko telefona.
- Ako dođe do bilo kojeg kvara, aparat blokira točenje, nas odmah upozorava i mi odlazimo na lice mesta da rešimo problem. Neprodate količine svežeg mleka popodne vraćamo kući i od njega pravimo sir. Trenutno oko 50 litara dnevno ide u prodaju. Za početak smo zadovoljni, a nadamo se još boljoj prodaji - kaže Milan.
Kontrolu kvaliteta mleka obavlja Veterinarski specijalistički institut iz Kraljeva.
- Mleko sadrži 4 posto mlečne masti, trenutna cena za litar je 120 dinara. Mušterije mogu da se samoposlužuju u objektu Pijace od 6.30 do 16.30 sati svakog dana. Kupci mogu sipati mleko u svoju ambalažu, a može i u našoj. Aparat toči od pola litra do pet litara. Koliko para se ubaci u aparat dobija se mleko u toj vrednosti, a kusur se ne vraća - ističe mladi domaćin.
Inače, u porodici Đurđević žive tri generacije sa dvanaest članova i to: deda i baba (Dragiša i njegova supruga), dva sina, dve snaje i šest unuka. Od malih nogu u proces rada su uključeni i najmlađi, iako su đaci.
Milan ima tri sina, od 10, šest i dve godine, a njegova supruga Daliborka je medicinska sestra i nezaposlena, ali vrlo aktivna u domaćinstvu. Milanov stariji brat Dalibor takođe ima tri sina, od 10, osam i pet godina, a njegova supruga Svetlana je master ekonomije i zaposlena je u Gradskoj upravi Kruševac. Dragišina supruga Slađana je domaćica i zadužena je da čuva decu.
Kurir.rs/Ž. Milenković