Kada je nešto više od četvrt veka oformljena Slobodna zona Subotica teško da je neko mogao da pretpostavi da će se ovakvo brzim tempom razvijati i danas zapošljavati čak 6.500 radnika. O izuzetnom poslovnom uspehu Zone svedoči i podatak da je promet ostvaren u prvih devet meseci 2022. godine od 750 miliona evra već značajno nadmašio ukupan prošlogodišnji rezultat.
Ova privredna organizacija prostire se na 72 hektara površine u industrijskoj zoni „Mali Bajmok” i unutar nje posluje 11 multinacionalnih kompanija, a pod upravom Slobodne zone “Subotica” je i slobodna zona u Kikindi, gde posluje jedna fabrika.
Nagrada za poslovni uspeh u 2022.
Slobodna zona nagrađena je za ostvareni poslovni uspeh u 2022. godini od strane Privredne komore Srbije i nagrada je uručena u nedavno u prostorijama Privredne komore Srbije. Ovogodišnjim dobitnicima priznanja je uručio predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež na svečanosti koja je upriličena u Beogradu.
Tom prilikom, direktor subotičke Slobodne zone Saša Gravorac je istakao da nagrada predstavlja veliko priznanje za napore koje je kolektiv uložio u prethodne skoro tri decenije, ali i obavezu za dalje unapređenje ukupnog poslovanja zone.
- Nama je izuzetno drago što je Privredna komora Srbije u ovoj godini prepoznala naš rad budući da smo u ovoj godini započeli sa jednim inovativnim projektom „Zajedno do uspeha“, gde smo kao Slobodna zona želeli da na jednom mestu integrišemo nauku, obrazovanje, institute, privredna društva i javna preduzeća. Želimo da napravimo jedno partnerstvo u funkciji sveopšteg razvoja - kazao je Gravorac i najavio da će Slobodna zona u narednim godinama uzeti veće učešće u domaćim i međunarodnim projektima od kojih će se jedan odnositi na postavljanje solarnih panela na objektima zone, a najavio je i proširenje područja zone na teritoriji opština Senta i Kanjiža.
Planira se dalje proširenje SZS Direktor Gravorac je istakao za Kurir podsetio da su 2021. godine za ostvarenež rezultate u poslovanja iz 2020. godine bili proglašeni za najbolju Zonu u Republici Srbiji, što prema njegovim rečima, pokazuje da i u vremenima kriza može dobro da se posluje. Iako se godina bliži kraju, Gravorac navodi da imaju još konkretnih planova za realizaciju vezano za proširenje područja Slobodne zone “Subotica”.
- Takođe, imamo odličnu saradnju sa Republikom Srpskom gde smo napravili prezentaciju rada slobodnih zona u čije formiranje i oni kreću - kaže Gravorac.
Projekat “Zajedno do uspeha”
Kako bi se bolje povezale praksa, teorija i nauka, menadžment SZS je pre dva meseca pokrenuo projekat „Zajedno do uspeha“, u okviru koga je potpisano 20-ak sporazuma o poslovno – tehničkoj saradnji sa ustanovama iz oblasti privrede, nauke, prosvete, razvojnim agencijama, sindikatom, Unijom poslodavaca.
- Projekat smo nazvali „Zajedno do uspeha“ čiji je cilj da se inteziviraju naši projektni kapaciteti, da zajedno apliciramo na domaće i međunarodne projekte, razmenjujemo informacije koje su značajne za razvoj poslovanja, kao i da pokrenemo časopis koji će izlaziti jednom godišnje gde bi učesnici projekta prezentovali svoje ideje, razvojne ciljeve i potencijale – objasnio je Gravorac.
Brojne olakšice u poslovanju
Trenutno u SZS posluje 11 multinacionalnih kompanija, a kako kažu u Zoni, njih su opredelile i brojne pogodnosti koje imaju u poslovanju. Carinske pogodnosti se odnose na oslobađanje od plaćanja carine i drugih uvoznih dažbina za robu koja je namenjena obavljanju delatnosti i izgradnji objekata u slobodnoj zoni (repromaterijal, oprema, građevinski materijal). Takođe, za stranu robu koja je smeštena u slobodnoj zoni, a namenjena je obavljanju proizvodnih aktivnosti, ne polaže se bankarska garancija za obezbeđenje naplate carinskog duga. Tu su i fiskalne pogodnosti - oslobađanje od plaćanja PDV-a na unos dobara u slobodnu zonu, kao i pružanje prevoznih i drugih usluga u vezi sa unosom dobara. Carinska procedura je jednostavna i brza, a administracija efikasna, pa se uskoro očekuje dolazak i drugih kompanija.