PRODAJA

CENE NEKRETNINA ĆE RASTI I OVE GODINE! Novogradnja ostaje u trendu, EVO GDE JE KVADRAT NAJJEFTINIJI (FOTO)

Beta/Dragan Gojić

U 2022. nekretnine su poskupele za 25 odsto, a smirivanje tržišta se ne očekuje ni početkom 2023. Prošle godine oboren rekord - najskuplji kvadrat prodat za 12.000 evra

Nestabilne finansijske i ekonomske prilike obeležile su 2022. godinu.

- U novu godinu ulazimo s rekordnim cenama nekretnina u više gradova u Srbiji i sa najskupljim kvadratom od 12.000 evra - kaže za Kurir Katarina Kuzmanović, head of real estate oglasnika Sasomange.rs:

Privatna Arhiva 
Katarina Kuzmanović foto: Privatna arhiva

- Očekujem da će se trend rasta na najpopularnijim lokacijama nastaviti i u prvom polugodištu 2023. godine, i to će se najviše videti kroz cenu kvadrata u novogradnji. Razlog je ogromna potražnja koja je trenutno na tržištu i, sve dok je tako, ne možemo očekivati smirivanje cena. Svi oni koji su kupovali novogradnju pre nego se "ašov zabode" lepo su profitirali nakon završetka gradnje, bilo prodajom ili rentom nekretnine.

Prosečna cena kvadrata po opštinama/gradovima

Beograd - oko 2.200 evra/m2

Novi Sad - oko 1.600 evra/m2

Niš - 1.100 evra/m2

Zrenjanin - 1.000 evra/m2

Jagodina - 800 evra/m2

Šabac - 1.000 evra/m2

Kragujevac - 1.000-1.100 evra/m2

Kopaonik - 3.000 evra/m2

Zlatibor - 2.000 evra/m2

Divčibare - 1.500 evra/m2

Osim Beograda, koji je izuzetno atraktivan za investiranje, još gradova i turističkih centara tek postaje interesantno za one koji imaju novca da ulože u izgradnju, odnosno da kupe nekretnine.

Kuzmanovićeva ističe da je u rangu prestonice po atraktivnosti tržišta i investicija definitivno Novi Sad.

- Novi Sad je grad sa najvećim brojem prodatih placeva, tj. građevinskog zemljišta, u prvoj polovini 2022. godine i, ako samo gledamo taj parametar, jasni su trendovi na ovom tržištu. Cena kvadrata u Novom Sadu jako brzo raste i ne vidim da će u skorije vreme doći do stagnacije. Često kada gledamo oglase na sajtu Sasomange.rs, možemo videti da se cena npr. u centru Novog Sada, u nekim slučajevima, izjednačila sa beogradskim - kaže naša sagovornica.

Najviše poskupele

Cena garaža skočila za čak 60 odsto

Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda, tržište nepokretnosti u prvom polugodištu 2022. godine vredelo je 3,6 milijardi evra (stanovi 56 odsto), što je rekordna šestomesečna vrednost i za 25 odsto više u odnosu na prvi deo 2021. godine.

- Novčano povećanje po tipu nekretnine iznosilo je za stanove 28 odsto, garaže 59odsto, poslovni prostor za 37 odsto, građevinsko zemljište za 39 odsto, poljoprivredno za osam odsto. Broj kupoprodaja u prvom delu 2022. iznosio je 68.274, što je povećanje od četiri odsto u odnosu na 2021. Najveći broj sklopljenih ugovora bio je u Novom Sadu, 7.162, i u Beogradu - 17.473 - navodi Kuzmanovićeva.

Ipak, pored ova dva grada i očekivanih pozicija, ono što definitivno može da bude podjednako dobra investicija jeste stan/apartman na planinama - Kopaonik, Tara, Divčibare i Zlatibor, objašnjava Kuzmanovićeva.

Zlatibor je po količini gradnje daleko ispred ostalih. Mnogi su predviđali stagnaciju na ovoj planini, ali ona je i dalje na prvom mestu po broju prodatih nekretnina kada su turističke destinacije u pitanju. Naša sagovornica ističe da je pre 10 godina za 100.000 evra mogao da se kupi veći trosoban stan na dobroj lokaciji, a da se sada za taj novac kupuje jedva jednoiposoban.

- Cena novogradnje na Novom Beogradu dolazi do 3.500-4.000 evra u proseku, dok se prosek u Beogradu kreće oko 2.200 evra po kvadratu i verujem da će ići 10 odsto više u narednoj godini. Cene u Novom Sadu su se na nekim lokacijama izjednačile sa beogradskim, a Kopaonik je već došao do cifre od 8.000 evra po kvadratu. Ogromna je potražnja u Nišu, Kragujevcu, Jagodini, Subotici, Pančevu, ali ne očekujem bilo kakvu promenu trenda u narednom periodu.

Uticaj rata u Ukrajini

Prodaja ista, ali zato renta...

Rusko-ukrajinska kriza nije imala većeg uticaja na kupoprodaju nekretnina u Srbiji, kaže Katarina Kuzmanović, head of real estate oglasnika Sasomange.rs.

- Primetna je potražnja za nekretninama ruskih državljana, koji su uglavnom tražili za kupovinu nekretnine koje su odmah ili jako brzo useljive, ali je toga bilo malo. Nekretnine su tražili najviše u Beogradu i manje u Novom Sadu i Kragujevcu, ali ovaj trend nije uticao na bilo kakvo povećanje cena kod prodaje, kao što je, recimo, uticao na cenu rente. Beograd je najviše osetio dolazak oko 170.000 Rusa i Ukrajinaca, i do pre nekoliko nedelja smo imali situaciju da je na jedan stan za rentu imalo desetine potencijalnih zakupaca.

- Cene su skočile od minimalnih 30 odsto, ali negde i do 100 odsto. Rusi su najviše tražili stanove na Novom Beogradu, u centru grada, kao i u Beogradu na vodi, a posebno su im bili interesantni stanovi u novogradnji.

Suzana Trajković

Bonus video

This browser does not support the video element.

00:33
Agent za nekretnine pojasnio situaciju podizanja cena: Vlasnici preferiraju Ruse jer oni ne pitaju za cenu Izvor: Kurir televizija