VUKANU TREBA JOŠ 10 TERAPIJA I NEKOLIKO OPERACIJA U TURSKOJ! Hrabri mališan bori se sa jednim od najtežih genetskih poremećaja
Sedmog januara na Božić većina nas porodično će se okupiti kako bi u bezbrižnoj i porodičnoj atmosferi proslavili najradosniji i najveći hrišćanski praznik.
Međutim, za nekoga će taj dan biti ključan u nastavku borbe za život. Dvoipogodišnji Vukan Vidojević koji je u Srbiji prvi i jedini rođen sa retkim genetskim poremećajem koji se javlja jednom u šest miliona nastavlja svoje lečenje u Turskoj.
- Vukanu je po rođenju ustanovljen jedinstven sindrom u Srbiji, ima poremećaj hromozoma 10, koji se odlomio i duplirao - objašnjava Vukanova mama Marija Vidojević.
Uprkos dijagnozi, Vukanovi roditelji se nisu obeshrabrili.
- Od rođenja nije mogao da sedi i puzi. Seo je sa 13, a propuzao sa 18 meseci. Najveći problem nam je hipotonija, ugroženi su mu bubrezi, srce, ali i upaljeni i suženi jednjak - priča Marija.
Njihova zajednička borba počinje od Vukanovog rođenja, a u Srbiji niko nije mogao da im pomogne.
- Pročitala sam mnogo enciklopedija, išli u Tursku i polako napredujemo - kaže mama.
Vukan stalno ide na terapije u Tursku.
- Svaki put odemo na 22 dana, a do sada smo bili pet puta. Nakon prve dve terapije, Vukan je uspeo da sedne, naporno vežba u Sokobanjskoj, ali nije imao snagu koje su mu dale matične ćelije - objađnjava ona.
Zahvaljujući terapijama, Vukanovi pomaci su ogromni.
- Dve terapije nas koštaju 18.000 evra, s putom i smeštajem do 25.000 - otkriva Marija Vidojević.
Zahvaljujući humanim ljudima, mali heroj se godinu dana uspešno leči.
- U fondaciji Budi human Vukan je pod rednim brojem 990 i poruka se šalje na broj 3030 kako bismo Vukana mogli da nastavimo da lečimo u Turskoj.
Vukan ovog meseca ide na novu terapiju, pored koje ga očekuju operacije očiju, jednjaka i testisa.
- Nakon 20 doza terapija, to je to. Šta uradimo s detetom do treće godine, uspeli smo, posle sve ide sporije - otkriva Marija i za kraj poručuje:
- Ako bi se svako od nas odrekao čokolade za svoje dete, to bi pomoglo mom detetu.
Kurir.rs