Svi imamo manje ili više vidljive nedostatke, koji ne bi trebalo da budu prepreka da se čovek maksimalno razvija na svim poljima.
Deca sa ahondroplazijom tj. patuljastim rastom uglavnom izrastu u zdrave i nezavisne ljude. Ipak, nekada može biti otežavajuća okolnost činjenica, da neki ljudi ne razumeju njihovo stanje i vide ga na sasvim pogrešan način.
Nizak rast znači da je telesna dužina ako se radi o detetu mlađem od 2 godine, odnosno telesna visina, ispod donje granice normale za uzrast i pol.
- To se desilo kad nam se Lenka rodila, na samom porođaju imala je drugačije karakteristike, sa zrakasto postavljenom šakom, manjim prstićima, uvučenim nosem i kraćim ručicama i nožicama. U tom trenutku mi niko nije rekao da ne mora biti tako strašno i da ću jednako uživati kao s prvim detetom. Niko mi nije prišao da me pita kako se osećam - kaže Jelena Hađasija, majka devojčice sa ahondroplazijom.
Stanje je nasledne prirode, a u skoro 80 osto slučajeva osobe s patuljastim rastom, potomci su roditelja uobičajene visine. Prosečna visina odraslog muškarca sa ahondroplazijom je oko 131 cm a, žene oko 124.
- U prvom trenutku se sumnja na Daunov sindrom, rade se dalja testiranja. Prenatalnim testovima kvadriplazija ne može da se otkrije. Test se radi u 8. mesecu, a rezultati stignu posle porođaja - kaže Slađa Terzin, predsednica udruženja "Deca sa ahondroplazijom Srbije".
Kurir.rs