Kao budući softverski inženjer, stalno učite i unapređujete svoje tehničke veštine, ali kada ste poslednji put zastali i zapitali se o tome koliko vladate takozvanim mekim veštinama? Netehničke sposobnosti, kao što su komunikacija, liderstvo i saradljivost, jednako su važne za vaš uspeh u karijeri kao i veštine programiranja
Pomenute sposobnosti su posebno važne u poslovnom okruženju u kojem se oslanjate na druge ljude za uspeh projekata.
U nastavku teksta pročitajte više o važnosti mekih veština u industriji softverskog inženjerstva i savete o tome kako ih možete razviti.
Biti dobar saradnik
Saradnja je važan aspekt razvoja softvera, jer svaki projekat podrazumeva rad sa drugima kako bi se postigao zajednički cilj. On može uključivati rad sa drugim softverskim inženjerima, dizajnerima i ostalim članovima tima koji se bave planiranjem i arhitekturom softverskih proizvoda.
Da biste bili efikasan saradnik, važno je imati dobre komunikacione veštine i sposobnost da aktivno slušate i iskoristite povratnu informaciju koju dobijate od drugih. To može podrazumevati traženje pravih ulaznih podataka od članova tima, kao i spremnost da prihvatite konstruktivnu kritiku i predloge za poboljšanje.
Podjednako je važno da dobro radite u timskom okruženju, što može uključivati stvari poput fleksibilnosti, spremnosti da se ponekad popusti i poštovanja ideja i perspektiva drugih.
Kreativnost
Iako se razvoj softvera smatra tehničkom oblašću, on takođe zahteva određeni nivo kreativnosti. Sposobnost da razmišljate izvan okvira i da smišljate kreativna rešenja za probleme može vam pomoći da se istaknete i nadmašite konkurenciju.
Kreativnost se može primeniti na mnogo načina u softverskom inženjerstvu. Na primer, možete razmišljati o novim i inovativnim načinima da rešite tehničke izazove, ili možete smišljati kreativne načine da se približite projektima koju vas posebno interesuju. Kreativnost takođe može biti važna u dizajniranju interfejsa korisnika ili u razvijanju novih proizvoda i usluga.
Kako biste razvili kreativnost, važno je da se ne bojite eksperimentisanja i da tražite nova rešenja, jer taj stav može dovesti do inovativnih rešenja i sjajnih rezultata.
Prilagodljivost i prihvatanje promena
IT industrija se stalno menja, pa je sposobnost prilagođavanja novim tehnologijama važna za održavanje informisanosti, a posledično i konkurentnosti na tržištu rada.
Da biste bili prilagodljivi pri razvoju softvera, važno je da budete spremni da učite i razvijate nove veštine. To može podrazumevati stalno čitanje o novim tehnologijama i pristupima, kao i učestvovanje u obrazovnim programima ili radionicama koji vam mogu pomoći da se prilagodite promenama. Takođe je važno da budete spremni da se suočite sa izazovima i da radite na rešavanju problema na inovativan način.
Emocionalna inteligencija
Emocionalna inteligencija je sposobnost razumevanja sopstvenih emocija i upravljanja njima, kao i emocijama drugih. Posebno je važna u timskim okvirima, jer vam može pomoći da stvorite pozitivno i produktivno radno okruženje, ali i da efikasno rešavate konflikte ukoliko do njih dođe.
Da biste razvili emocionalnu inteligenciju, važno je da budete svesni sopstvenih emocija, da ih na vreme uočite i da imate razvijene tehnike kako da njima upravljanje. Takođe je bitno da razumete emocije drugih ljudi i da ih imate u vidu prilikom rešavanja problema.
Naučite kako da steknete osnovna znanja i napredujete
Fokusiranjem na vaše netehničke sposobnosti, uz sticanje neophodnog znanja potrebnog za rad, možete sebi obezbediti uspeh u karijeri. Međutim, iako su meke veštine nešto što će vam pomoći da napredujete brže i kvalitetnije, važno je i da steknete osnovu, kako kroz teoriju, tako i kroz praksu, kako biste ovladali i tehničkim segmentom. Kratki kursevi od po nekoliko meseci vam u tome ne mogu previše pomoći. Zato je važno da investirate svoje vreme na pametniji način i da uložite bar godinu dana u sticanje znanja koja će vam pomoći da lansirate svoju karijeru u zvezde.
Upišite obuku za razvoj softvera i ovladajte svim veštinama koje će vam biti potrebne da postanete uspešni u novom poslu.
Tim Edukacija