U manjim mestima po Srbiji živele su svojevremeno mnoge znamenite ličnosti o kojima se malo zna. Jedna od njih jeste čovek koji nema čime se u životu nije bavio i čiji je život bio prava avantura, a koji je svojom bogatom delatnošću zadužio vojvođansko mesto Samoš.
U pitanju je Vladimir Fijat (1883 - 1959) koji je bio: Trgovački putnik, kolekcionar, dobrovoljac u Prvom svetskom ratu, fotograf i kuvar kod kralja Aleksandra prvog Karađorđevića kome je spremao slatkiše.
Vukašin Grozdanić razgovarao je u emisiji Kojekude po Srbiji sa direktorkom doma kulture Samoš, koja je ispričala razne zanimljive anegdote o Fijatu.
- On je govorio 13 jezika koje ja ne mogu da nabrojim jer ih ne znam. Noću dok bi stražario on bi razmišljao kako da priđe neprijatelju sledećeg dana i da ga zarobi. Ljudi su bili sumnjičavi prema njemu, najviše zbog prezimena. Morao je da dokazuje da nije špijun. Kada je govorio nemački imao je toliko dobar akcenat da su ga pitali: Izvini, kako ti možeš da ratuješ za nas, a da imaš takav nemački naglasak?! Fijat je prezime koje nije čisto srpsko i sam dolazak njegove porodice je malo nepojmljiv - kaže Jelena Trajković, direktorka doma kulture Samoš.
Pročitala je jednu priču iz Fijatovog dnevnika iz ratnih vremena koja pokazuje vrcavost njegovog karaktrera:
Fijat je u Samoš doneo mnoge vredne umetnine, izmeđuostalog preko 700 fotografija iz Prvog svetskog rata. Njegovo grobno mesto nije poznato.
Kurir.rs