OVO JE SRPSKI BERMUDSKI TROUGAO Štampa im GODINAMA ne stiže, nemaju ni PREVOZ, čim smrkne, ulice PUSTE, nigde nikog! CRNA TAČKA RS

Shutterstock, Ilustracija, Printscreen

Među brojnim opštinama Republike SrpskeLjubinje je jedna od onih manjih, koja polako odumire jer se, u odnosu na zvanični popis iz 2013. godine, od 2.595 stanovnika taj broj danas, sudeći po svim pokazateljima, ali i izjavama brojnih Ljubinjaca i Ljubinjki, znatno smanjio.

Privatna Arhiva 
foto: Privatna Arhiva

U Ljubinju se u šali kaže da su odavno nazvani Bermudskim trouglom jer u ovoj opštini gotovo i ne saobraća javni prijevoz, osim linije Trebinje – Ljubinje, koja je nekoliko puta trebalo da se ugasi, štampa tu godinama ne dolazi, a mladi ljudi koji odlaze na školovanje u druge gradove uglavnom se ne vraćaju, pišu Nezavisne.

Printscreen 
foto: Printscreen

O lošoj demografskoj situaciji u Ljubinju ne postoje ni precizni podaci, osim tužne slike da već u predvečernjim satima na ljubinjskim ulicama gotovo da nikoga nećete sresti jer škole nemaju potrebe za organizovanjem nastave u popodnevnoj smeni, barem ne srednjoškolsko obrazovanje.

U kafićima, koji su nekada vrveli od omladine, osim konobarice i eventualno još nekog retkog gosta nema niko drugi.

Printscreen 
foto: Printscreen

U opštinskoj upravi kažu da pokušavaju promeniti ovu izuzetno lošu demografsku sliku, u kojoj i ne postoje relevantni podaci koliko je u prošloj godini rođeno dece jer se deca rađaju i upisuju uglavnom u Nevesinju ili Trebinju. Umrlih je bilo 41, s tim da ponovo ne postoje podaci o onima koji su umrli u bolnicama u okruženju i taj broj je veći.

Privatna Arhiva 
foto: Privatna Arhiva

Mladih bračnih parova je upisano 19, s tim da je 14 venčanja bilo u Ljubinju… Drugi su se venčavali od Beograda do Trebinja, ali još imaju ljubinjsko prebivalište.

kurir.rs/Nezavisne

Bonus video:

This browser does not support the video element.

01:00
Kuća u kojoj je rođen otac, deda i pradeda Zdravka Čolića Izvor: Kurir