ZA ČISTIJI ČAČAK I SRBIJU: Todorović: Nordijske zemlje daju nam dobar primer kako da upravljamo otpadom!

Pressserbia

Konferencija u okviru inicijative "Nordijski zeleni projekat - Održiva rešenja za Srbiju" pod nazivom "Efikasni tokovi upravljanja otpadom: Saradnja javnog i privatnog sektora - Ulaganja i iskustva u Srbiji i nordijskim zemljama" održana je u Startap centru Naučno-tehnološkog parka Čačak.

Pressserbia 
Milun Todorović sa uvaženim učesnicima konferencijefoto: Pressserbia

Konferenciju je organizovala ambasada Švedske uz pokroviteljstvo i podršku preostale tri nordijske ambasade u Srbiji (Danske, Finske, Norveške).

Učesnicima konferencije prvo se obratila ambasadorka Švedske u Srbiji Anika Ben David koja je istakla da je naša zemlja je u velikoj meri postavila okvir za reformu sistema upravljanja otpadom, kroz usvajanje Nacionalne politike upravljanja otpadom i akcionog plana.

Pressserbia 
Gradonačelnik Čačka i ambasadorka Švedskefoto: Pressserbia

Prisutnima se zatim obratio i gradonačelnik Čačka Milun Todorović.

- Ova konferencija je dobar putokaz ka intenziviranju naše saradnje, odnosno jačanju svih aktivnosti u cilju daljeg razvoja cirkularne ekonomije u Srbiji - izjavio je Todorović:

Pressserbia 
Todorović ukazao na važnost ekologijefoto: Pressserbia

- Ovo je ujedno prilika da kroz primere dobre prakse iz nordijskih zemalja ukažemo na to koliko je važan odziv i učešće javnosti u ovoj oblasti, koliko su značajne inovacije i korporativna odgovornost za smanjenje otpada, njegovu reciklažu i ponovnu upotrebu. Značajno je i to što su današnje panel diskusije usmerene na nama predstojeće korake u cilju rešavanja različitih tokova otpada kroz zajedničke aktivnosti i saradnju.

Učesnici su razmenili iskustva, znanja i prakse o tome kako privatni sektor doprinosi sistematskoj reformi upravljanja otpadom radi smanjenja, ponovne upotrebe i reciklaže otpada.

Pressserbia 
Konferecija Nordijski zeleni projekat - Održiva rešenja za Srbijufoto: Pressserbia

Tomas Niland, stručnjak za upravljanje otpadom iz Švedske asocijacije lokalnih vlasti i regiona (SALAR) preneo je iskustva švedskog javnog sektora u upravljanju različitim vrstama otpada, odnosno, kako pretočiti politiku EU i nacionalnu politiku upravljanja otpada u praksi.

Tokom panel diskusije na ovu temu, govorilo se o primerima dobre prakse iz Švedske i Srbije, kao i o interesovanje javnosti u obe zemlje za temu reciklaže.

Kurir.rs