Strahoviti zemljotres odneo je više hiljada života, a i razni arheološki lokaliteti su pretvoreni u prah.
Potres magnitude 7,8 po Rihteru koji je pogodio središnji deo Turske i severozapadni deo Sirije. Predsednik Turske proglasio je sedmodnevnu žalost u zemlji.
Najveći zemljotres u istoriji Turske pokrenuo je paniku među meštanima, ali i u svetu. Gostujući u "Pulsu Srbije", Zoran Marković, ambasador Srbije u Turskoj, otkrio je kakva je situacija trenutno u državi.
- Spasilački timovi su na terenu iz svih provincija Turske. Svi raspoloživi timovi i kapaciteti koji se mogu iskoristi u pretrazi ruševina, pronalaženju preživelih i raščišćavanju terena su upućeni u ugrožena područja. Pod ugroženim smatram deset provincija, koje su direktno pogođene zemljotresom - započeo je Marković, pa nastavio o situaciji:
- Briga je i te kako prisutna među građanima jer je Turska država u kojoj je broj stanovnika izuzetno veliki. Ljudi zarad posla gravitiraju većim centrima kao što su Ankara i Istanbul. Područje koje je zahvaćeno zemljotresom spada u siromašniji deo Turske.
Marković je onda otkrio da je u kontaktu sa Srbima i da niko od njih nije povređen ili ugrožen:
- U tom ugroženom području, prema našim saznanjima, boravi oko 30% naših državljana. Među njima su i 4 inženjera koja su radila istraživački projekat na naftnim bušotinama na istoku Turske, ali i oni su potpuno bezbedni, sa njima smo u komunikaciji, sa dosta njih smo stupili u kontakt. Svakog smo pozvali iz ambasade, a pitali smo ga za stanje.
Kurir.rs
Bonus video: