Ekološka katastrofa već neko vreme preti da od turističke destinacije Lim pretvori u ruglo zbog neverovatne količine smeća koja pluta po površini.
Tone smeća nisu zaobišle ni reku Drinu koja je postala odlagalište smeća, jer su se u Drinsko jezero na samom ulazu u Višegrad slile hiljade kubika otpada, koje je stiglo Limom iz Crne Gore i pritokama Drine.
Reka Lim na jugozapadu Srbije, koja izvire u Crnoj Gori i protiče kroz Srbiju i Bosnu i Hercegovinu, je nakon poplava sredinom januara ponovo pretvorena u deponiju.
Ljudski nemar ide toliko daleko, da smeća svakog dana ima sve više i više, jer na obalama Lima živi oko 180.000 ljudi.
Predrag Šaponjić direktor Limskih elektrana, obratio se javnosti predstavivši ovo stravično stanje.
- Mi smatramo da najveći deo smeća dolazi iz Crne Gore. Lim protiče kroz pet opština u Crnoj Gori i tri opštine u Srbiji, i ako samo mali deo tog otpada završi u reci Lim imamo ekološku katastrofu! - rekao je Šaponjić.
Radnici hidroelektrane svakodnevno čiste otpad, a fizičko uklanjanje otpada, samo je trenutno rešenje, jer problem koji se javlja veoma često, ne može se rešavati samo na lokalnom nivou.
- Otpad je počeo da dolazi sredinom novembra, a evo, vidite da i sada traje čišćenje - rekao je Dejan Furtula iz Eko centra Višegrad.
U januaru 2020. godine, gomila plastike i drugog otpada preplavila je Potpećko jezero što je ugrozilo i rad turbina hidroelektrane "Potpeć".
Pored uklanjanja štete nakon što nastane, građane Srbije, bi trebalo, ovim putem edukovati, da bi se katastrofalne gadosti - džinovskih razmera, predupredile i da bi sebe mogli da zovu ljudima! I životinje pokazuju veće poštovanje prema prirodi i okruženju u kom žive, od nas.
Dakle, vratiti se elementarnim i baznim temeljima vaspitanja i rapidno raditi na širenju ekološke svesti!
Kurir.rs