Na zahtev turske vlade, kineski spasilački tim sastavljen od 82 člana, koji je poslala kineska vlada je stigao na aerodrom u južnom gradu Adani u Turskoj 8. februara oko 3.30 po lokalnom vremenu nakon 10 sati leta.
Nakon susreta sa predstavnicima lokalne vlade, kineske ambasade u Turskoj, Ujedinjenih nacija i drugih relevantnih agencija, spasilački tim će odlučiti o ciljevima misije, a zatim izvršiti misiju po potrebi, od spasavanja osoblja, medicinskog spasavanja, procena razvoja katastrofe, i uspostavljanja "mobilne bolnice".
Kineska agencija za međunarodni razvoj i saradnju (CIDCA) objavila je u utorak hitnu pomoć Turskoj i Siriji nakon snažnih zemljotresa koji su potresli te zemlje u ponedeljak.
Prva grupa hitne pomoći Turskoj vredna je 40 miliona juana (5,9 miliona dolara), uključujući pomoć kroz spasilačke i medicinske timove, kao i pružanje hitno potrebnih materijala za pomoć, rekao je Deng Boking, zamenik šefa CIDCA.
''Kina takođe koordinira pružanje hitno potrebne pomoći Siriji i ubrzava tekući program pomoći u hrani'', dodao je.
Prvi kineski odred za civilnu pomoć, Ramunion Rescue, otputovao je u utorak za Tursku iz svoje baze u Hangdžouu, u istočnoj kineskoj provinciji Džeđijangu, a očekuje se da će u sredu stići u delove zemlje pogođene zemljotresom.
CIDCA je u ponedeljak saopštila da je Kina spremna da pruži humanitarnu pomoć Turskoj i Siriji nakon zemljotresa. Kinesko društvo Crvenog krsta takođe je najavilo pružanje hitne pomoći od 200.000 dolara za Tursku i Siriju.
(Kurir.rs/Kineska medijska grupa)