Prvih 100 dana rada Vlade obeležili su usvajanje budžeta, koji je razvojni, posvećenost energetici, usvajanje pravosudnih zakona, stalna nestabilnost i provokacije i napadi na Srbe na KiM, ocenila je premijerka Ana Branbić juče u Lebanu predstavljajući javnosti rezultate rada prva tri meseca kabineta u Nemanjinoj 11.
Analitičari smatraju da se, s obzirom na trenutne okolnosti, može lako desiti da ovo bude najkraća vlada u modernoj srpskoj istoriji, ali da ipak ne veruje da će do toga doći, zbog spoljnih faktora.
Četiri celine Premijerka je istakla da su 100 dana Vlade obeležile četiri velike celine, ali i stalne provokacije, napadi na Srbe na KiM, kojih je ukupno za ovo vreme bilo 53, i "teški dani, koje je na sebi izneo predsednik Aleksandar Vučić".
- Decembar prošle godine je bio možda jedan od najtežih meseci za našu državu od 2008, i tu najveću zahvalnost dugujemo predsedniku Vučiću, koji je na sebe preuzeo sav teret da sačuvamo mir i stabilnost, jer bez toga nema povećanja životnog standarda, otvaranja novih radnih mesta, energetske stabilnosti... Prosečna plata u javnom sektoru prešla je 700 evra i na kraju godine bila između 710 i 720 evra. U vojsci su uvećane plate za 25 odsto, dok su penzije povećane ukupno za 20,8 odsto u novembru i januaru. Minimalna zarada povećana je za 14,3 odsto i sada iznosi nešto više od 40.000 dinara - istakla je premijerka i dodala da je to bolje za 60 odsto nego pre 10 godina.
- Za vreme mandata ove vlade postignuti su stabilnost, zaštita životnog standarda građana i dalji rast - kazala je Brnabićeva i dodala da je "veoma zadovoljna radom ministara i Vlade do sada".
Važne stvari Sociolog Vladimir Vuletić kaže da postoji mogućnost da ova vlada izuzetno kratko traje, ali da ipak ne očekuje da će se to desiti jer su trenutno na dnevnom redu važnije stvari, poput formiranja ZSO, koji bi sprečili raspad aktuelne vladajuće koalicije.
- Nisam čak sigurna da bi raspad koalicije i čekanje na novu vladu usporili proces pregovara o francusko-nemačkom planu, jer se Zapadu očigledno žuri. Nije sporno da na taj način pokušamo da odložimo rešavanje tog pitanja, kao što je radio i Kurti stalnim izborima kad god je trebalo da se formira ZSO, ali mislim da će pritisci Zapada biti preveliki. Izbori bi podrazumevali da Vlada radi u tehničkom mandatu, a kao takva nema kapacitet da donosi važne odluke - kaže Vuletić za Kurir.
(Kurir.rs/J.Pronić)