Na čitavoj teritoriji Ukrajine u četvrtak u prepodnevnim časovima proglašena je na čitavoj teritoriji vazdušna opasnost.
Kako je navedeno kao razlog za vazdušnu opasnost navedeno je poletanje dva borbena aviona MIG-31K koji nosi hiperzvučne rakete Kinžal.
Prema prvim informacijama jedan MiG-31K poleteo je sa vojnog aerodroma u Rusiji, dok je deset minuta kasnije drugi MiG-31K poleteo sa aerodroma u Belorusiji.
Paralelno sa ovom informacijom o poletanju MiG-31K prijavljene su eksplozije u Odesi i Kijevu. Ovo je drugi raketni napad za manje od 24 časa na teritoriju Ukrajine.
Podsetimo načelnik generalštaba ukrajinske vojske general Valeriji Zalužni saopštio je da je ruska avijacija 26.januara u napadu na ciljeve u Ukrajini upotrebila hipersoničnu raketu Kinžal, ali o tome konkretnih dokaza nije bilo.
HIPERSONIČNA RAKETA KINŽAL (BODEŽ)
Interesantno je da se za Kinžal po prvi put u javnosti saznalo 3. marta 2018. godine kada je ruski predsednik Vladimir Putin u svom govoru predstavio novo naoružanje ruske vojske. Naime, Putin je saopštio da je Rusija počela da razvija nova strateška oružja, koja su prema njegovim rečima imuna na kapacitete neprijateljske protivraketne odbrane.
Kinžal je dobio oznaku Kh-47M2, domet rakete je više od 2.000 km, oko 1.240 milja. Raketa ima fragmentacionu bojevu glavu od 1.100 funti (498 kg) ili nuklearnu bojevu glavu jačine 500 kT sa 33 puta većom jačinom od atomske bombe Fat Man koje su Amerikanci bacili na Hirošimu. Ova raketa dostiže brzinu iznad 10 Maha i može da izvodi manevre izbegavanja u svim fazama leta. Može biti naoružana konvencionalnim ili nuklearnim bojevim glavama, a može biti lansirana iz bombardera Tu-22M3 ili presretača MiG-31K.
Za Kh-47M2 Kinžal često kažu da je avionska verzija balističke rakete Iskander.
Kurir.rs/A.Mlakar