40 GODINA OD PRVOG LANSIRANJA INTERKONTINENTALNE RAKETE TOPOLJ M: Ruski asimetrični odgovor na izazov Vašingtona i dalje aktivan
Šesnaestog februara daleke 1983. godine, pre tačno 40 godina obavljeno je prvo lansiranje interkontinentalne balističke rakete Topolj M. U čast tog jubileja napravljen je kraći fim na temu ove balističke rakete, koja polagano odlazi u "penziju" i ustupa mesto novoj raketi Jars u sastavu strateških snaga Ruske Federacije.
Uprkos tome ova interkontinentalna balistička raketa i dalje ostaje u sastavu ruskih raketnih snaga i element za asimetrični odgovor Moskve na nuklearne izazove.
Istorijat razvoja interkontinetalne balističke rakete Topolj M
Suprotstavljenost nuklearnih sila tekla je tako da se ovaj sistem pokazao kao adekvatan odgovor u savremenoj koncepciji strateške stabilnosti. Balističke rakete « Topolj M» razvijene su na bazi interkontinentalnih balističkih raketa RT 2P, čiji je razvoj započeo 1977. godine, a u operativnu upotrebu su uvedene 1985. godine. "Topolj" su prve kopnene balističke rakete koje se mogu lansirati iz silosa i kamionskih lansera.
Ovaj sistem je razvijen u Moskovskom institutu toplotehnike (MIT) pod rukovodsatvom akademika Aleksandra Nadirdazea. Jedan od konstruktora i direktora MIT Jurij Solomonov za "Topolj" kaže da je u pitanju revolucionarno nova trostepena raketa sa čvrstim raketnim gorivom.
Čvrsto gorivo, za razliku od tečnog koje je pokretalo rakete starije generacije, dalo je veći potisak i ubrzanje raketi. Novi sistem vođenja je precizniji i pouzadniji. Više malih i dodatnih motora omogućava devijaciju rakete u njenom silaznom letu u odnosu na klasičnu predvidljivu balističku putanju, što znatno otežava borbena dejstva protiv nje.
Balisitčka raketa «topolj M» smeštena je na vozilo pogona 16x16, razvijenog u konstrukcijskom birou «Titan» u Volgogradu.
Ova mašina ima zadivljujuću sposobnost brzog manevra, praktično u svim terenskim uslovima, a njegova bezbednost i prohodnost nalaze se na nivou tradicionalnog arsenala ruskog oružja.
Podsistem topogeodetskog obezbeđenja i navigacije ugrađen na raketnom sistemu ostvaruje veoma brzu orijentaciju i tačno topografsko određivanje pozicije lansiranja, što omogućava lanisranje sa svake tačke maršute kretanja na kojoj je dobijena komanda za lansiranje.
Raketni sistem «topolj M» zamišljen je i proizveden u skladu sa ruskim potrebama i vizijama njegove upotrebe. Poseduje i sistem za održavanje temperature i vlažnosti vazduha u kontejneru rakete i u određenim prostorijama lansirne rampe.
Rakete «Topolj M» karakteristične su po tome što koriste bojne glave od 550 kT, opremljene motorima na tečno gorivo i sa ugrađenih više nezavisno usmerenih bojevih glava.
Raketa je trostepena, na čvrsto gorivo sa skraćenim režimom rada motora zbog smanjenja verovatnoće otkrivanja. U odnosu na ranije korištene bojeve glave, koje koriste balističku trajektoriju i čija je putanja približno predvidiva, bojna glava sa nezavisno usmerenim bojevim glavama ima mogućnost manevrisanja pri kretanju prema cilju.
Time se otežava dejstvo protivnika, odnosno obaranje bojeve glave. Raketa, pored jedne bojeve glave, može da nosi i desetak mamaca koji dodatno otežavaju balističku odbranu.
"Topolj M" koristi digitalno i inercijalno navođenje, koje funkcioniše u kombinaciji sa GLONASS- om, navigacionim sistemom koji je ruski odgovor na GPS.
Kurir.rs/A.Mlakar