DOZVOLA ZA STANOVANJE

IMA LI BEOGRAĐANA U BEOGRADU? Kakav rat na mrežama zbog dokumenta koji je nekada bio USLOV za život u prestonici: TO UVESTI PONOVO

Foto: Shutterstock, Printscreen/ beogradispodbeograda

Da samo par fotografija starog dokumenta, s početka prošlog veka, može isprovocira žestoku raspravu u kojoj su se mnogi osetili prozvano, videlo se u objavi koja otkriva da je nekada za život u Beogradu bila potrebna posebna dozvola.

Naime, na mrežama se pojavila fotografija koja prikazuje kako je s početka 20. veka izgledala dozvola za stanovanje u Beogradu. Ono što ljudi masovno komentarišu jeste da bi takvu dozvolu trebalo uvesti ponovo. Najžešća rasprava vodi se između Beograđana i "Beograđana".

Prvo se javljaju oni koji misle da "ovo pod hitno treba ponovo uvesti", pojedini smatraju "da bi danas mnogi ostali bez dozvole, dok neki traže "pre izdavanja dozvole obavezno psihijatrijski pregled" i obavezan "bonton stanovanja".

Starosedelac, "Beograđanin" ili "dođoš"?

Naravno, nizali su se i komentari osude da li si starosedelc, "Beograđanin" ili "dođoš".

"A, najbolje što su se javili svi ovi šatro Beograđani, kao trebalo bi ponovo uvesti to pod hitno, pa kako vas nije sramota, to je samo slika toga kakav smo mi narod, došli dođoši koji bi da proteraju svoje dođoše. Ja sam iz Beograda i niko mi ne smeta, ali mi se gadi ponašanje našeg naroda u bilo kakvom našem gradu", usledio je komantar i nastavili su samo da se nižu:

"Slažem se, za sve ove doseljenike treba uvesti dozvola", "Za ove dođoše mora dozvola", "Živeti u gradu ili selu ako si neandertalac isto je, a ako si normalan čovek sa pravim vrednostima gde god živeo dobro došao si, a da ima ološa i u Beogradu ima!"...

"Za nas starosedeoce ne treba dozvola samo za ove što dolaze sa strane njima uvesti", "Kada bi se ponovo uvelo, Beograd bi se sveo na svega 600 stanovnika", dodali su drugi.

Budi ono što jesi, a ne "Beograđanin"!

Bilo je i onih komentara koji su svakome građanu dali šansu.

"Nije problem u tome ko je odakle došao, i ko je koje vere i nacionalnosti, već šta je sa sobom doneo, gde god da dođeš/odeš u bilo koji grad na svetu prilagođavaš se pravilima tog grada. Tako i u Beogradu je samo poenta bila prilagoditi se pravilima gradskog života, а ne donositi svoje navike i svoja pravila, i nametati ih ovom gradu."

"Mnogo je malo pravih Beograđana po rođenju", "Ja sam iz Loznice i nikada nisam bila "Beograđanka", "Samo budite ono što jeste ne folirajte se".

Gde je nestala dozvola za stanovanje u Beogradu

Mnoge građane je mučila i nepoznanica dozvole za stanovanje u Beogradu, te su se nizali i komenari "Zašto je nestala", "Kada i kako se koristila" ?

- Dozvole za stanovanje u Beogradu izdavala je Uprava grada Beograda između dva svetska rata. Ona je samo jedna legitimacija koja podržava instituciju prijavljivanja boravka ili prebivališta stanovništva koja je u celoj Evropi postojala - objašnjava Jasna Jojić novinarka i publicista.

Foto: Shutterstock, Printscreen/ beogradispodbeograda
foto: Shutterstock, Printscreen/ beogradispodbeograda

Prema njenim rečima, to je isto kao što danas u svaku državu idemo sa određenim dokumentom i na svakoj se granici pokazuje pasoš, a i kada se seliš iz grada u grad ili bilo gde, moraš da prijaviš mesto boravišta i to se upisuje u ličnu kartu.

Sve je isto samo izgleda drugačije

Danas dokumenta izgledaju drugačije nego pre sto godina, ali svrha tih dokumenata je potpuno ista.

- Uvek je postojala administracija koja je popisivala ljude i svakom ko je želeo da dođe i da pređe da živi u neki drugi grad pa makar to bio i Beograd izdavale su se različite dozvole, a najpoznatije dozvole za neki boravak i neko kretanje iz grada u grad su bile u drugom svetskom ratu, a to su bili ausvajsi - navodi Jasna.

Sam pojam dozvola, kaže, jeste ime dokumenta kao što je nama danas lična karta.

- Ovo slobodno možemo da kažemo da je bila privremena lična karte početkom 20. veka, a mi danas imamo lične karte – zaključila je Jasna Jojić.

Kurir.rs/Blic