Iako je osmacima do polaganja male mature ostalo još četiri meseca, deo njih već je krenuo da se priprema za ovaj važan ispit! Ove godine će umesto pet predmeta na kombinovanom testu polagati samo jedan, za koji su se prethodno izjasnili.
Samim tim roditeljima će trebati nešto manje novca za privatne časove, ali opet to nije mnogo bitno, s obzirom na to da je za valjanu pripremu i privatne časove potrebno izdvojiti od 500 do čak 2.000 evra, u zavisnosti od toga da li su grupni ili individualni!
Oko 66.000 osmaka polagaće zvaničan test iz srpskog, odnosno maternjeg jezika 21. juna, dok će sutradan rešavati zadatke iz matematike, a za 23. jun zakazan je treći test, koji je i novina ove školske godine. Ranije je to bio kombinovani test na kom su bila pitanja iz biologije, geografije, istorije, fizike i hemije. Sada su svi ti predmeti razdvojeni i učenici osmih razreda su birali jedan za završni ispit.
Kurir je kontaktirao sa nekoliko privatnih škola koje organizuju pripreme i časove za polaganje male mature. Neke od njih u cenu imaju uračunatu pripremu za sva tri predmeta, moguće je plaćanje na rate, a pripreme traju pet meseci.
- To su poluindividualni časovi, traju pet meseci. Koštaju 12.000 dinara mesečno za sva tri predmeta, ukupna cena je 60.000 dinara - rečeno nam je u jednoj privatnoj školi.
Pored toga, nude i grupne časove za svaki predmet, a tu je cena 6.000 dinara mesečno, negde ima i za 5.000 dinara. Cene su slične u većini privatnih ustanova.
Cena individualnih časova, odnosno dvočasa je oko 15 evra.
- Niže od toga nema. Cene časova srpskog i matematike je ista - oko 15 evra, ali ima i skupljih. Potrebno je minimalno 40 časova i srpskog i matematike, dakle po 600 evra. Kada je u pitanju treći test, vidim da se veći deo dece odlučio za biologiju, tu ne treba veliki broj časova, oko 10 do 20, i tu je cena ista - oko 15 evra. Ako neko polaže hemiju i fiziku, potrebno je oko 10-20 časova, dok kod istorije i geografije nisu potrebni privatni časovi - priča za Kurir Milorad Antić, predsednik Foruma srednjih stručnih škola.
On naglašava da je ipak kvalitetnije uzimati individualne časove, nego grupne.
- Mnogi roditelji dižu kredite, pozajmljuju novac da bi deci platili časove. Sigurno im treba oko 2.000 evra za sve to. Potrebno je više para, posebno što deca nemaju neko predznanje, s obzirom na to da se ocene dele šakom i kapom. Svi imaju petice, a nemaju neko znanje. Imamo ogroman broj odličnih i vrlodobrih đaka, to je inflacija ocena, odnosno ocena koje ne vrede - smatra Antić.
Mina Branković