Predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin održao je govor u Federalnoj skupštini u Moskvi.
Tokom sat i 45 minuta šef Kremlja je govorio o opštem stanju u zemlji, ali prvenstveno o ratu. Rekao je da su svojevremeno slali mirovne predloge, ali da su od Zapada kao odgovor dobili kategoričko ne.
Putin je, međutim, ponovo aktivirao temu od koje strepi svet. On je rekao:
- Rusija je spremna da testira svoje nuklearno oružje, ali mi to nećemo uraditi prvi. Zapadne elite ne skrivaju svoje ciljeve. To znači završiti s nama jednom zauvek. To znači da će se lokalni sukob pretvoriti u globalnu konfrontaciju, a mi ćemo u skladu sa tim reagovati - poručio je Putin.
S druge strane, predsednik SAD Džozef Bajden pružio je apsolutnu podršku Ukrajini i juče je boravio u Kijevu, a danas je u Varšavi istakao da je "NATO ujedinjen više nego ikada ranije i da podrška Ukrajini neće biti uzdrmana".
Gosti Usijanja bili su Nenad Vuković, predsednik Društva lobista Srbije i dr Dragan Petrović, naučni savetnik Instituta za međunarodnu politiku i privredu.
Vuković je prvo komentarisao na koji način je njemu zvučao ton Vladimira Putina u današnjem obraćanju.
- Naravno da je govor bio i te kako ozbiljan, s obzirom na to u kojem se trenutku Rusija nalazi. Doduše, ton je mogao da bude agresivniji i da sadrži neke eksplicitnije pretnje. Putin je pokazao rešenost i fokus da se sukob u kojem se našao okonča njegovom pobedom. Problem i muka je što sličnu ili gotovo istu stvar demonstrira i druga strana. U suštini, imamo raspravu dve imperije, a tada postoji mnogo kolateralne štete, neobraćanja pažnje i nedostatka empatije. Oba govora su prilično dehumanizovana - započeo je Vuković.
Potom je rekao ako je polufinale Rusija protiv Zapada, onda je finale Kina protiv Zapada:
- Ne možete jednu državu veličine i značaja Rusije da saterate uza zid i da očekujete da ona na to neće reagovati. To su rekli mnogi zvaničnici na Zapadu. Ne možete očekivati da će Rusija da doživi apsolutni poraz i kolaps niti bi to trebalo da bude projekat. Ako su Rusija i Zapad polufinale, onda je Zapad protiv Kine definitivno finale.
Petrović je spomenuo odnos bruto društvenog proizvoda, a po svemu sudeći, Americi se smanjuje uticaj.
- Ako šahovski gledamo, ovo je usled procesa promene svetskog poretka ka multipolarizmu. Dakle, dolazi do smanjenja uticaja Amerike u svetskom društvenom bruto proizvodu. Po kupovnoj moći, 1999. godine SAD su imale duplo veću od Indije, Kine i Rusije zajedno. S druge strane, danas je taj indeks za Rusiju, Kinu i Indiju 100, a za Ameriku 54. Dakle, skoro četiri puta je došlo do promene. Severni Atlantik nije centar svetske ekonomije, već severni Pacifik sa akcentom na Kini - rekao je Petrović.
Kurir.rs