Malkom Iks je bio jedan od najpoznatijih boraca za prava Afroamerikanaca

PRAVDA: Ćerka Malkoma Iksa tužiće FBI, CIA i policiju zbog njegove smrti

Foto: USA TODAY Network / ddp USA / Profimedia

Ilijasa Šabaz tvrdi da su američke službe učestvovale u prevari kako bi se sakrili dokazi da su deo zavere za ubistvo njenog oca

Ilijasa Šabaz (60), ćerka jednog od najpoznatijih boraca za prava Afroamerikanaca, najavila je da će podneti tužbu zbog njegove smrti protiv FBI, CIA i njujorške policije.

Šabazova tvrdi da su američke službe učestvovale u prevari kako bi se sakrili dokazi da su deo zavere za ubistvo njenog oca, koje se dogodilo daleke 1965, kad je ona imala samo dve godine. Najavu da će pokrenuti tužbu ona je otkrila na 58-godišnjicu očevog ubistva.

Zavera

Ilijasa Šabaz bila je svedok očeve likvidacije kada su trojica napadača ispalila 21 metak u njega dok se spremao da održi govor u njujorškoj četvrti Harlem.

- Godinama se naša porodica borila da istina izađe na videlo o njegovom ubistvu - rekla je ona na mestu na kojem joj je otac ubijen i gde se nalazi spomen-obeležje na ovaj događaj, koji je potresao afroameričku zajednicu.

Na konferenciji za novinare Bendžamin Kramp, advokat koji predstavlja porodicu žrtve, istakao je da su moćni pojedinci u američkoj vladi bili deo zavere da se ubije Malkom Iks. Kao jednog od moćnika on je označio Džeja Edgara Huvera, bivšeg moćnog direktora FBI.

Foto: Michael M. Santiago / Getty images / Profimedia
Borba za istinu: Ilijasa Šabaz, ćerka Malkom Iksafoto: Michael M. Santiago / Getty images / Profimedia

- Porodica namerava da podnese tužbu za smrt i tražiće odštetu u iznosu od sto miliona dolara. Nije reč se o tome ko je povukao obarač, već o zaverenicima koji su učestvovali u ovom podlom delu - rekao je on. Iz njujorške policije su naveli da neće komentarisati tužbu koja još nije podneta, dok FBI i CIA nisu odgovorili na pozive za komentar.

Oslobođeni

Malkom Iks je bio glavni portparol grupe Nacija islama, koja se zalagala za separatizam Afroamerikanaca.

Nakon raskola u organizaciji, on je nastavio samostalno da se bori za prava Afroamerikanaca. Imao je 39 godina kada je ubijen. Jedan od trojice uhapšenih za njegovo ubistvo bio je član Nacije islama i priznao je zločin. Pre dve godine sud u Njujorku je poništio presudu nad drugom dvojicom osuđenih, navodeći kao razlog nedostatak dokaza. Oni su ubrzo oslobođeni, a njihove porodice su podnele zahtev za naknadu štete od 36 miliona dolara.

Ekscentričan i nepredvidiv

Oca mu ubili beli supremisti

Malkom Iks je rođen kao Malkim Lilt 1925. Njegov otac Džejms Erl Litl bio je baptistički sveštenik koji se borio za prava Afroamerikanaca.

Usled pretnji Kju-kluks klana, porodica se preselila iz Omahe u Mičigen, gde je njegov otac nastavio da propoveda. Kada je Malkom imao šest godina, oca su mu brutalno ubili beli supremisti, a vlasti su odbile da otvore istragu. Zvanična verzija je da je on nastradao u nesreći.

Nakon njegove smrti Njujork post opisao je Malkolma kao "briljantnog, divljeg, ekscentričnog i nepredvidivog", a njegova autobiografija, koja je objavljena nakon smrti, i dalje je jedna od najuticajnijih knjiga prošlog veka. U Americi, a pogotovo u Harlemu, ulice, škole i biblioteke nose ime Malkolma Iksa.

Kurir.rs