OVAJ RAT SE NEĆE USKORO ZAVRŠITI: Počela nova podela sveta, Rusija će tražiti pomoć Kine, a Zapad pokazao IZNENAĐUJUĆE JEDINSTVO
Godinu dana od početka rata u Ukrajini, kome se ne nazire kraj, odnos snaga na globalnom nivou više nije isti. Otkako je Putin 24. februara 2022. pokrenuo invaziju, počela je nova podela sveta, ocena je stručnjaka
Godinu dana od početka rata u Ukrajini svet, kao i odnos snaga na globalnom nivou, više nisu isti. Rat, kome se kraj ne nazire, ubrzao je težnje Istoka da smanji dominaciju Zapada, dok Zapad istovremeno pokušava da Rusiju skine s pozicije globalne sile i drži se iznenađujuće ujedinjeno. Rusija je pak prinuđena da traži podršku Kine, koja se, čini se, drži distancirano. Ovako svet godinu dana od početka rusko-ukrajinskog sukoba vide sagovornici Kurira.
Otkako je ruski predsednik Vladimir Putin 24. februara 2022. pokrenuo invaziju na Ukrajinu, počela je nova podela u svetu, listom ocenjuju stručnjaci.
Tako Vladislav Jovanović, bivši šef diplomatije SR Jugoslavije, kaže za Kurir da se trenutno kao posledica rata u Ukrajini odvijaju dva paralelna procesa - jačanje zemalja BRIKS i pokušaj jačanja Zapada sa SAD na čelu.
Reformisanje
- Proces kojim pokušava da se ospori hegemonija Zapada u svetu jačanjem bloka zemalja sa Kinom na čelu otpočeo je još ranije stvaranjem grupe BRIKS, a rat u Ukrajini je samo ubrzao taj proces, što pokazuje i najava da će pristupiti i nove zemlje iz zapadne hemisfere, poput Irana, Argentine, Turske... To su zemlje koje se zauzimaju za jednake principe saradnje, slobode i bezbednosti u svetu u interesu svih zemalja sveta. Jasno je da su mnoge zemlje koje su van sfere rata u Ukrajini zaključile da treba što pre reformisati svet i ojačati snage koje su zainteresovane za mir, saradnju i jednaku bezbednost - navodi Jovanović.
Istovremeno, kaže, odvija se paralelni proces, pokušaj jačanja Zapada sa SAD na čelu.
- Oni su shvatili da ne smeju skrštenih ruku da dožive nova neugodna iznenađenja, te su dugoročno otpočeli politiku istiskivanja Rusije iz svetskog poretka kao velike sile i njenog svođenja na regionalnu beznačajnu silu, a po mogućnosti i da raščlane Rusiju na više delova, što je geopolitički san mnogih američkih političara. Ostvarenjem tog cilja Zapad bi oslobodio ruke za jedno dugoročno sistematsko i izgledno suočavanje sa Kinom, kao glavnim rivalom. Zato, uporedo sa potiskivanjem Rusije kao velike globalne sile, oni već pripremaju razne oblike opkoljavanja Kine, ne samo politički već i vojno, jer je tamo stvoren neki pandan NATO, koji izlazi iz evropskih okvira i pokazuje svetske ambicije - konstatuje Jovanović.
Procene
Da se svet uveliko podelio usled rusko-ukrajinskog sukoba, smatra i spoljnopolitički komentator Boško Jakšić.
- Svet se uveliko promenio. Nakon godinu dana od početka rata u Ukrajini više ne pričamo o svetu koji je postojao pre 24. februara 2022. S jedne strane je sve više izolovana Rusija, koja je upućena da traži savezništvo i pomoć Kine, koja je pak obazriva. S druge strane imamo Zapad, koji je iznenađujuće jedinstven, i po pitanju sankcija Rusiji i po pitanju pomoći Ukrajini, što najbolje odslikava podatak da je do sada, po nekim procenama, u Ukrajinu poslato oko 170 milijardi dolara što oružja, što pomoći. Kako će to i da li će izdržati na duži rok, to sada ne znamo, ali je na osnovu govora u utorak i predsednika Rusije Vladimira Putina i američkog predsednika Džozefa Bajdena jasno da rat ima sve izglede da traje dugo i da se neće uskoro završiti - jasan je Jakšić.
Ivana Žigić