REŠIO DA ODREMA, A KAD SE PROBUDIO BIO JE SLEP NA JEDNO OKO: Tada je krenuo njegov PAKAO i borba za VID, a sve zbog ove stvari!

Printscreen/TikTok

Majk Krumholc (21), student sportskog menadžmenta iz Lejk Vorta, blizu Majamija, odspavao je 40 minuta noseći svoja kontaktna sočiva.

Kada se probudio, levo oko mu je bilo krvavo crveno, a vid zamućen. Međutim, ignorisao je to, skinuo sočiva i nastavio dnevne aktivnosti. U narednim danima polako je počeo da gubi vid i osećao je strašne bolove.

Majkl je rekao da je tog dana stavio sočiva nabrzaka, da je pre toga sređivao baštu i da nije oprao ruke. I baš zbog toga desila mu se ova nesreća.

Posle mesec dana neizvesnosti, lekari su mu konačno dijagnostikovali bakterijsku infekciju koja nagriza meso poznatu kao akantameba keratitis, koja može da izazove trajni i značajan gubitak vida. Krumholc sada više ne vidi na levo oko i reaguje samo na crne i sive nijanse, piše B92.

Lekari kažu da će možda moći da povrati samo 10 procenata vida nakon transplantacije rožnjače.

Infekcija ga je naterala da napusti posao i hobije, uključujući druženje sa prijateljima, bejzbol i vežbanje u teretani, kao i fakultet.

Takođe je razvio fotosenzitivnost, što znači da mu je bolno izlaganje direktnoj sunčevoj svetlosti. Ona sada većinu vremena provodi zatvoren u zatvorenom prostoru sa navučenim zavesama i naočarima za sunce.

Printscreen/TikTok 
foto: Printscreen/TikTok

Bakterije koje izazivaju infekciju su obično bezopasne, te su ovakvi slučajevi vrlo retki.

On sada pravi videe na TikToku i upozorava ljude na štetnost spavanja sa sočivima jer ne želi da se ikom to ponovo desi kao i da vode računa o očnom zdravlju.

Prema statistici Britanske zdravstvene organizacije, ova infekcija pogodi dve osobe na milion. Uprkos tome što proizvođači sočiva vrlo eksplicitino kažu da se sočiva skidaju svaki put kada spavate, mnogi ljudi to ne rade, pa su onda i samim tim u mnogo većem riziku da ih oštete. To se dešava zato što, kada ih nosite tokom noći, ona lišavaju rožnjaču kiseonika, što se tokom dana rešava treptanjem, pa se samim tim i smanjuje sposobnost rožnjače da se bori protiv bakterijskih infekcija.

Šta je Acanthamoeba keratitis (AK)

A bakterija akantameba keratitis inače se nalazi u jezerima, bazenima, potocima, okeanima i zemljištu. Kada uđe u oči može da izazove infekciju, ali ona se dešava kod samo dva odsto pacijenata. U Majklovom slučaju, rožnjača zbog sočiva nije imala dovoljno kiseonika, pa je samim tim i nije mogla da se odbrani od infekcije.

Kada bakterija uđe u oko, najčešće ako stavljate kontaktna sočiva prljavim rukama, veoma brzo izazove infekciju, prenosi NajŽena.

Simptomi uključuju zamagljen vid, zamućenu ili prljavu rožnjaču, bol u oku, crvenilo oka i suzne oči. Ako se ne leči, infekcija može da dovede do trajnog gubitka vida i potpunog slepila. Ostale komplikacije uključuju zapaljenje oka koje je bolno i delimičan gubitak vida.

Kako se leči?

Pacijentima se obično nudi antiseptik koji pomaže u uklanjanju infekcije iz oka, koji se nanosi direktno na njegovu površinu. Ovo će možda morati da se uzima šest meseci do godinu dana. Pacijentima se takođe mogu prepisati antibiotici i, u nekim slučajevima, može biti potrebna operacija, tačnije, transplantacija rožnjače kao u Majklovom slučaju.

(Kurir.rs)

Bonus video:

This browser does not support the video element.

02:13
TRAGIČNA TEMA, DIRNULA SRCA U STUDIJU! VODITELJKI ČANOVIĆ PUNE OČI SUZA! KOLIKO JE JOŠ OBOLELIH MALIŠANA KOJI ČEKAJU POMOĆ SRBIJE?  Izvor: Kurir TV