Srbija je dobila Protokol o postupanju u školi sa učenicima obolelima od šećerne bolestišto je velika pobeda Kurira koji je pokrenuo ovu inicijatvu! Konačno se stvara sistem i o đacima s dijabetesom brinuće cela škola, ali i pedijatar, što znači da će brojni u njoj ići na obuku, a što podrazumeva i šta da rade ako dete upadne u hiper ili hipoglikemiju (visok nizak nivo glukoze u krvi - GUK).
Protokol predviđa tri nivoa delovanja u školi, a donelo je Ministarstvo zdravlja i Republička stručna komisija za prevenciju i kontrolu šećerne bolesti. Poslat je u Ministarstvo prosvete na mišljenje, posle čega će biti distribuiran u sve osnovne i srednje škole u Srbiji.
- Postupanje u skladu sa ovim protokolom treba da omogući učeniku koji boluje od dijabetesa, pored kontrole bolesti i uzimanja terapije i aktivno učešće u svim školskim aktivnostima, adekvatan odgovor na prve znake zdravstvenih poremećaja u školskoj sredini, prevenciju ozbiljnijih posledica bolesti prepoznavanjem pretećih stanja i brzim delovanjem zaposlenih u obrazovnoj ustanovi - piše u protokolu.
Pravo na zdravlje, piše dalje, jedno je od osnovnih prava deteta i njegovo ostvarivanje mora biti omogućeno i tokom boravka deteta u školi.
- Ovim protokolom definisan je pojam bezbednog školskog okruženja za učenike sa dijabetesom u cilju sprečavanja mogućih situacija povećanog rizika po zdravlje i život učenika, kao i utvrđivanja procedura i obaveza svih učesnika (izabranog pedijatra, odnosno pedijatra iz doma zdravlja osnovanog za teritoriju na kojoj se nalazi škola, učitelja, nastavnika, stručnih saradnika, roditelja i drugih učenika koji su u istom odeljenju ili su u kontaktu sa učenikom sa dijabetesom). Cilj svih aktivnosti je stvaranje uslova u kojima bi učenik sa dijabetesom aktivno i punopravno ucestvovao u obrazovnom procesu - piše u protokolu i dodaje:
- Da bi se učenik sa dijabetesom pravilno razvijao, od izuzetne je važnosti dobra regulacija bolesti, što podrazumeva značaj obezbeđivanja adekvatnih uslova za kontrolu GUK, ali i prijatan osećaj prihvaćenosti tokom boravka u školi.
Husein Memić, ministra turizma i omladine, čije je dete obolelo od dijabetesa i koji je dao nemerljiv doprinos inicijatvi Kurira time što je za naš list bez ustezanja govori o mukama ove dece i njihovih roditelja, pa i tome da na crno kupuje senzore, kaže da je ovo najbolja vest koju je čuo od kako je došao na mesto ministra.
- Sada je sve lakše, zahvaljujuci Kuriru koji je pokrenuo ovu temu nismo više usamljeni, naš glas se čuje, i konačno postoji velika nada da se izborimo za sve što je našoj deci potrebno kako bi normalno funkcionisala. Protokol je još jedna potvrda da sistem postoji i veliko hvala ministarki zdravlja Danici Grujičić, kao i kolegi ministru prosvete Branku Ružicu na istrajnosti i želji da pomognu - ističe za Kurir Memić i dodaje:
- Za ovo kratko vreme javilo na stotinu roditelja koji sa zabrinutošću prate ishod naše zajednicke borbe. Oformili smo privatnu grupu i u planu je formiranje udruženja roditelja za brigu o deci sa dijabetesom kroz koje ćemo koordinirati dalje aktivnosti. Dobro je što uvodimo protokole u škole, jednako su nam bitni protokoli i u vrtićima, kao i pravo na izbor kada su senzori i pumpe u pitanju. Protokol u školama mora obavezati školu da ima sprej glukagon koga trenutno nemamo u Srbiji. Ovo je jedna od stvari koje ćemo zajedno sa svim udruženjima i uz pomoć države rešavati.
Kurir.rs/Jelena S. Spasić