ZAŠTO SRBIJA NE ZNA ZA DELO OVOG SRPSKOG INOVATORA? Svetski priznati naučnik PRVI NA PLANETI o uređaju za merenje udara gromova
Španija je dodelila srpskom akademiku, inovatoru i naučniku Milentiju Mići Ranđeloviću orden za životno delo koji je do sada dodeljen jedino španskom kralju.
Zanimljivo je i da Svetski zavod za patente dodeljuje medalje za inovacije upravo sa likom ovog srpskog naučnika i pronalazača. Milentije Mića Randjelović počasni je građanin i Kine, a postavlja se pitanje zašto Srbija ne zna za lik i delo ovog srpskog akademika, ujedno i svetski priznatog i poznatog naučnuka.
Miletnije Mića Ranđelović dao je uvid u svoje delo, kroz razgovor sa novinarom Sašom Dobrijevićem.
- Posle jednog mog jako dobrog pronalaska i zlatne plakete od Eureke i EU i mnogih drugih zemalja, napravili smo institut, prvi na planeti, za merenje udara groma - rekao je Ranđelović.
Institut je napravljen na Suvoj planini i bavi se merenjem udara groma.
- Radimo istraživanje jednog novog atmosferskog pražnjenja i uspeli smo da na neki nama svojstven način privučemo elktricitet koji se nalazi u oblaku i da ga usmerimo na merne stubove da grom udari tamo gde mi želimo - kazao je Ranđelović.
Ovakva merenja nikad nisu rađena pa je projekat privukao interesovanje svih svetskih naučnih krugova.
Srpski naučnik je dobio nagradu za životno delo, ali to nije poznato srpskoj javnosti. Njegov kolega akademik Marko Mihailović, akademik Srpske kraljevske akademije inovacionih nauka, je saznao za njegovo delo i preselio se u Srbiju iz Švajcarske da zajedno sa naučnikom radi na ovom programu.
- Bili smo u poseti ambasadoru Grčke i pitali su nas da li smo zainteresovani da zaštitimo Akropolj drevni grad iznad Atine, što je meni jako fascinantno - kazao je Mihailović.
Srpski akademik je osnivač olimpijade za intelektualnu svojinu, a ove godine biće održana druga Olimpijada i to u Beogradu.
Ovim patentima srpski akademici prave svetske promene za čovečanstvo. Ostaje da se vidi kako će srpski nobelvac razviti projekat za njegovu maksimalnu primenu.
Kurir.rs/ Saša Dobrijević