VESIĆ: Svi projekti u oblasti infrastrukture koji se realizuju uz finansijsku podršku EU, moraju da se odvijaju u roku
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić poručio je danas da je važno da se svi projekti u oblasti infrastrukture, koji se realizuju uz finansijsku podršku Evropske unije, odvijaju u skladu sa planiranim rokovima, kako bi Srbija mogla da aplicira za dodatna sredstva Unije za nove projekte.
Upravo kako bi se problemi, koji se neminovno javljaju tokom realizacije projekata, otklanjali u hodu, ministar Vesić je formirao Posebnu radnu grupu za koordinaciju realizacije projekata razvoja drumske, vodne i železničke infrastrukture, koji se finansiraju iz bespovratnih sredstava EU, odnosno zajmova Evropske investicione banke (EIB) i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).
Konstitutivna sednica Radne grupe održana je danas u Vladi Srbije, i ubuduće će se sastajati jednom mesečno, a po potrebi i češće, kako bi se detaljno pratila dinamika izvođenja radova na važnim projektima.
- Mislim da je ovo dobar pristup, koji daje rezultate - konstatovao je ministar Vesić.
On je ukazao da će Srbija postati članica Evropske unije, i radiće se još mnogo projekata sa Unijom, te je dobro da se naše kompanije nauče i uhodaju da rade po svim standardima EU.
- Ne treba da gledamo u prošlost, sa čime smo se sve suočavali, već da se okrenemo budućnosti, da budemo brži u realizaciji projekata, kako bismo mogli da apliciramo za nove projekte. Nećemo dobiti nova sredstva za nove projekte, ako se pokaže da dosadašnji nisu realizovani kako treba - rekao je Vesić.
Ministarka za evropske integracije Tanja Miščević naglasila je da će Srbija, kako se bude približavala Evropskoj uniji, imati na raspolaganju sve više izvora finansiranja, i zrelost naših predloga projekata ostaje jedan od najbitnijih kriterijuma za njihovo finansiranje.
- Ministarstvo za evropske integracije je siguran partner u celokupnom procesu planiranja i programiranja razvojne pomoći, sa zajedničkim ciljem da se što brže i efikasnije opredele sredstva EU i sprovedu projekti koji doprinose napretku Srbije i dobrobiti naših građana - rekla je ministarka.
Ambasador EU u Srbiji Emanuele Žiofre podržao je formiranje Radne grupe i izrazio uverenje da EU i relevantne nacionalne institucije treba da rade na sistemskim rešenjima koja će rezultirati blagovremenom pripremom i realizacijom projekata saobraćajne infrastrukture. Ambasador Žiofre je rekao da sredstva EU treba efikasno koristiti uz puno poštovanje principa EU i istakao značaj ulaganja u saobraćajnu infrastrukturu za društveno-ekonomski razvoj zemlje. On je podsetio da je EU nedavno obezbedila finansijski paket od 2,2 milijarde evra za modernizaciju železničke pruge Beograd-Niš i naglasio da EU trenutno priprema projekte u sektoru saobraćaja vredne više od pet milijardi evra. Za to je potreban zdrav pravni, institucionalni i tehnički okvir da bismo bili u poziciji da zajednički postignemo rezultate.
Šef Odeljenja za saradnju Delegacije Nikolo Bertolini naveo je da je potrebno pojačati praćenje projekata, te da je jasno da se tokom njihovog izvođenja javljaju određeni problemi.
- Radujemo se sastancima ove Radne grupe, jer je pre novih projekata potrebno da napredujemo u onima koji su u toku. Teško je ubediti Evropsku komisiju i zemlje članice da izdvoje noav sredstva, ako postojeći projekti miruju. Ako je projekat realizovan, mogu nova sredstva, ali nije, sledi pitanje – zbog čega i u čemu je problem - rekao je Bartolini.
Na sastanku je istaknuto i da će Srbiji u narednom periodu biti stavljeno na raspolaganje pet milijardi evra, za razvojne projekte drumske, vodne i železničke infrastrukture. Članovi Radne grupe su, pored ministra Vesića, šef Delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre, predstavnici EIB i EBRD, ministarka za evropske integracije Tanja Miščević, pomoćnica ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture za međunarodnu saradnju i evropske integracije Tanja Popov, te pomoćnici zaduženi za drumski, vodni i železnički saobraćaj, kao i direktori javnih preduzeća.
Kurir.rs