NOVI KINESKI PREMIJER LI ČANG: Gradićemo demokratsku, civilizovanu, harmoničnu i veliku modernu socijalističku zemlju!
Kao što se i očekivalo, Kineski narodni kongres potvrdio je za novog premijera Li Čanga, bliskog saveznika predsednika Si Đinpinga i zaduženog da oživi kinesku ekonomiju nakon trogodišnjeg gašenja zbog pandemije Covid-19.
Šezdetrogodišnji Li, za koga je glasala većina od ukupno 3.000 delegata, naslediće Li Kećijanga, koji će se povući posle 10 godina na čelu kineske vlade.
Polažući zakletvu, Li je rekao da će nastojati da izgradi prosperitetnu, jaku, demokratsku, civilizovanu, harmoničnu i veliku modernu socijalističku zemlju.
Li je bivši lider Komunističke partije u kineskoj finansijskoj prestonici Šangaju, gde je pre godinu dana nadgledao nepopularno dvomesečno zatvaranje grada zbog masovne izbijanja slučajeva Covid-19, što je izazvalo gnev većine od 25 miliona stanovnika grada. , ali to nije poljuljalo njihovo poverenje predsednik Si.
Novi premijer se smatra pragmatičnim i poslovno naklonjenim političarem koji je, nakon tri godine mera štednje, sada zadužen da oživi drugu po veličini svetsku ekonomiju u turbulentnim vremenima kada tenzije sa Zapadom rastu i kada su mnoge globalne kompanije počele diverzifikuju svoje lance snabdevanja kako bi smanjili zavisnost od Kine.
Lijevo imenovanje prekida tradiciju da se na mesto kineskog premijera postavlja neko ko je ranije bio na visokom položaju u vladi, obično na poziciji potpredsednika. Njegovo obećanje da će voditi vladu bilo je jasno prošlog oktobra kada je na 20. kongresu Komunističke partije Kine postavljen na drugo mesto posle Šija u najviše partijsko telo, sedmočlani Stalni komitet Politbiroa.
Biografija Li Čanga od šefa kabineta Si Đinpinga do premijera
Li je rođen u kineskoj priobalnoj provinciji Džeđang, gde je bio na čelu Sijevog kabineta od 2004. do 2007. godine, kada je bio lider partije u pokrajini. Kada je Si postao predsednik Kine 2013. godine, postavio je Lija za guvernera Džeđianga, što je već nagovestilo da se priprema za važnije uloge i zadatke.
Tokom Sijeve antikorupcijske kampanje, koja je pomela nekoliko uticajnih političara u susednoj provinciji Đangsu, preuzeo je rukovodstvo tamošnjom strankom kao predsednik od poverenja i na toj funkciji ostao godinu dana.
Godine 2017. imenovan je za pokrajinskog partijskog lidera u Šangaju, što je često bila odskočna daska do najviših funkcija u zemlji.
Tokom pandemije, on je uporno insistirao na Šijevoj nultoj toleranciji na covid-19, uprkos gnevu stanovnika Šangaja i negodovanju lokalnih preduzetnika zbog strogih restriktivnih mera. Ali, kako je Rojters izvestio ovog meseca, za Li se kaže da je najodgovorniji za kinesko neočekivano i iznenadno ukidanje svih mera protiv kovida krajem prošle godine.
Domaći i strani biznismeni koji su imali posla sa Lijem u prošlosti hvale njegovo slušanje privatnog sektora i njegovu spremnost da preduzme akciju kako bi se uklonile prepreke za poslovanje. Krejg Alen, predsednik američko-kineskog poslovnog saveta, rekao je da Li radi na izjednačavanju uslova za strane kompanije, napominjući brzinu kojom je američki proizvođač električnih automobila Tesla uspeo da uspostavi fabriku u Šangaju 2019.
"Jasno je da ga ništa nije kočilo kada je odluka doneta. Postojala je neka vrsta jasnoće, autoriteta u njegovom donošenju odluka, što zaista pomaže", rekao je Alen o novom premijeru.
Međutim, mnogi analitičari upozoravaju na preterano naglašavanje Lijevog poslovnog iskustva, budući da je Ši u poslednjoj deceniji njegovog predsednikovanja stalno jačao kontrolu Komunističke partije nad ekonomijom. „Li je sada nacionalni lider koji radi pod tržišno skeptičnim šefom i moraće da uravnoteži rast sa nizom društvenih, tehnoloških i geopolitičkih ciljeva“, rekao je analitičar Eurasia Group Nil Tomas.
Kurir.rs/RTV SLO