BEOGRAD - Žalosno.
Država je gotovo otpisala 150.000 starih lica koja ne primaju penziju, ali ni socijalnu pomoć. Oni jedva preživljavaju, najviše žive na selu i mahom je reč o ženama koje vrlo često nemaju pravo ni na lečenje.
Na problem ove grupe građana ukazao je Fiskalni savet. Oni su kritikujući podelu 13. penzije penzionerima sa primanjima manjim od 15.000 dinara ukazali da 136.000 ljudi ne prima ništa. Nadežda Satarić, predsednik Upravnog odbora NVO Emiti, koja se bavi starima, kaže da je savet pogrešio samo u brojki.
- Oko 330.000 ljudi, od oko 1,2 miliona starijih od 65 godina, nema penziju. Bez ikakvih prihoda i mogućnosti da im neko od srodnika pomogne je oko 150.000, a samo 14.000 prima socijalnu pomoć, oko 7.000-8.000 mesečno - kaže ona. Na pitanje kako onda žive, u jednom dahu odgovara:
- Snalaze se kako znaju i umeju. Sve resurse su iskoristili, ako su imali zemlju, prodali su je. Zatim su prodavali sve vredno iz kuće. Kada su ostali i bez toga, onda idu po buvljim pijacama i prodaju nešto što ništa ne vredi. Oni na selima dok mogu da se kreću, rade. A kada ne mogu da kopaju, žive od dobre volje poznanika. Kad i to nestane, e onda gladuju. Hleb im je osnovna namirnica, ne mogu da kupe ni čašu mleka dnevno. Obično dođu do mleka jednom nedeljno. Kad su bolesni, ne mogu da odu lekaru, piju čajeve, leče se travama. Golo preživljavanje!
Nikola Altiparmarkov, član Fiskalnog saveta, kaže da 13. penziju neće dobiti neko ko ima penziju 15.001 dinar.
- Ako je namera zakonodavca bila da pokuša da novcem iz budžeta pomogne socijalno ugroženim ostarelim građanima, postavlja se pitanje zašto su stara lica koja ne primaju nikakvu penzijsku nadoknadu, njih oko 100.000, kompletno diskvalifikovana iz programa 13. penzija? - pitaju se u Fiskalnom savetu.
Moraju da tuže decu
- Stari bez penzije ne mogu da dobiju socijalnu pomoć jer imaju više od jednog hektara zemlje, a dobro znamo da je to isto kao i da je nemaju. Cenzus je ranije bio pola hektara, pa je povećan, ali uvedeno je da nema pomoći za one koji imaju bilo kog srodnika. Kada stari kažu da ih oni ne pomažu, država im odgovori da moraju da ih tuže i dobiju na sudu, pa mnogi odustaju od svega - kaže Satarić.