Situacija u Izraelu je toliko ozbiljna da ne bi bilo suviše dramatično reći da se radi o jednoj od najvećih političkih kriza od osnivanja države.
Izraelska vlada raspravlja o zamrzavanju svoje kontroverzne planirane reforme pravosuđa nakon masovnih protesta koji su izbili u nedelju uveče, objavio je Jerusalim Post u ponedeljak ujutro.
Desetine hiljada ljudi spontano se okupilo u Tel Avivu u znak protesta zbog toga što je izraelski premijer Benjamin Netanijahu otpustio ministra odbrane Joava Galanta, nakon što je pozvao vladu da zaustavi reformu, čiji ključni elementi treba da budu usvojeni u narednih nekoliko dana.
U Jerusalimu su gnevni demonstranti navodno probili blokadu puta u blizini Netanijahuove rezidencije, iako je nejasno da li je 73-godišnji premijer kod kuće, piše Jutarnji.hr.
S obzirom na situaciju, Netanijahu je sazvao hitan sastanak. Prema pisanju izraelskih medija, razgovori koji su počeli u nedelju uveče nastavljeni su do ranih sati u ponedeljak ujutru.
Lideri izraelske koalicione vlade krajnje desnice trebalo bi da se sastanu u ponedeljak u kabinetu premijera, preneo je novinski portal inet.
Izvor Likuda rekao je Rojtersu da će Netanijahu verovatno zaustaviti reformu.
Izraelski predsednik Isak Hercog pozvao je vladu da zaustavi kontroverznu planiranu reformu pravosuđa nakon što su zemlju potresli nasilni protesti u nedelju uveče.
- U ime jedinstva izraelskog naroda, u ime odgovornosti, tražim od vas da odmah zaustavite zakonodavni proces. Ljude obuzima dubok strah - napisao je Hercog na Tviteru u ponedeljak rano ujutro, u apelu koalicionoj vladi krajnje desnice premijera Benjamina Netanjahua.
Sjedinjene Države su izrazile duboku zabrinutost i pozvale na hitan kompromis nakon što su protesti izbili u Tel Avivu, prenosi Jutarnji list.
Protesti se održavaju svake nedelje otkako je vlada Benjamina Netanijahua, jedna od najdesničarskih u istoriji Izraela, u januaru predložila plan reformi koji izaziva podele.
Pošto je izazvala zabrinutost u zemlji i inostranstvu, reforma bi trebalo da poveća uticaj poslanika na sudove. Njeni kritičari ističu da to ugrožava demokratske principe izraelske države.
Netanjahu i njegovi saveznici, krajnje desničarske i ultraortodoksne stranke, kažu da je planirana reforma neophodna da bi se uspostavila ravnoteža snaga između zakonodavaca i Vrhovnog suda, koji smatraju politizovanim.
Netanjahu obustavlja reformu pravosuđa?
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu rekao je koalicionim partnerima da se obustavi reforma pravosuđa, javila je TV i radio kompanija CAN.
Kako se navodi, glavni ideolog inicijative i ministar pravde Jariv Levin shvatio je da „drugog izbora nema”. Navodno, u to samo treba da ubedi ministra za nacionalnu bezbednost Itamara Ben-Gvira, jednog od krajnje desničarskih članova Kabineta.
Paket zakona koji je predložila Netanjahuova vlada značajno ograničava ovlašćenja Vrhovnog suda i daje vladi kontrolu nad imenovanjem sudija. Specijalni komitet Kneseta odobrio ga je za drugo i treće čitanje.
Vlada preživela dva glasanje o poverenju
Religiozno-nacionalistička koaliciona vlada izraelskog premijera Benjamina Netanijahua, "preživela" je danas dva glasanje o poverenju, koje je inicirala opozicija u znak protesta zbog plana o reformi pravosuđa i masovnih protesta građana.
Jedan predlog nije uspeo sa 59:53 glasa, a drugi sa 60:51, izjavio je predsednik Kneseta Amir Ohana, preneo je Rojters.
Netanijahu je odložio obraćanje javnosti, u kojem se očekivalo da će saopštiti da će obustaviti zakon o reformi pravosuđa, nakon što su mu koalicioni partneri poručili da ne odstupi, objavio je izraelski kanal "Kanal 12".
Zasad nema potvrde izveštaja iz Netanijahuove kancelarije.
Šta Netanjahu želi da postigne reformom pravosuđa?
Reč je o zakonskom predlogu koji, da bi stupio na snagu, mora da prođe tri kruga glasanja u izraelskom parlamentu, Knesetu. Jedan od najvažnijih elemenata njegovog reformskog paketa odnosi se na promene u sastavu komisije zadužene za imenovanje sudija.
Netanjahu želi da vladajućoj većini u parlamentu, odnosno njegovoj stranci i koalicionim partnerima, omogući većinu u dotičnom odboru, pa samim tim i da odlučuje o imenovanju sudija. S jedne strane, premijer i njegovi simpatizeri tvrde da je reč o reformi koja će dobiti legitimitet za Vrhovni sud, jer će demokratski izabrani zvaničnici indirektno postavljati sudije koje su Izraelci do sada smatrali elitnom grupom „odvojenom od naroda”.
Kurir.rs