I dalje ostaje misterija kako je devojčica bila godinama nevidljiva za čitav sistem, s obzirom na to da nadležne institucije prebacuju odgovornost jedni na druge i niko ne priznaje propust za to što se desilo!
Devojčica ima osam godina, nije išla u obavezno predškolsko, ni u osnovnu školu, a trebala je biti već drugi razred. Pretpostavlja se da nije išla ni na redovne sistematske pregleda, kao i da nije vakcinisana. Ko je kriv za to? Da li Centar za socijalni rad, da li prosvetne ili zdravstvene ustanove, sud, da li opština ili komšije? Ovde je po svemu sudeći ceo sistem zakazao, jer je dete pune tri godine praktično bilo nevidljivo i prepušteno na milost i nemilost problematičnom ocu.
Gradski centar za socijalni rad, u početku Odeljenje Palilula, a onda i Odeljenje Zvezdara, postupali su u slučaju ove devojčice od njenog rođenja 2015. godine, kada je porodilište alarmiralo CZSR da sumnjaju da roditelji nisu podobni da se staraju o detetu, jer su zavisnici. Dete je tada smešteno u ustanovu socijalne zaštite, posle čega je Centar za socijalni rad pokrenuo postupak lišenja roditeljskog prava za oba roditelja.
- Sud je 2018. doneo odluku da dete dodeli na staranje ocu. Tokom praćenja funkcionisanja porodice nije bilo naznaka koje bi ukazivale na zanemarivanje i ugrožavanje zdravlja i života deteta od strane oca. Odeljenje Zvezdara je 2020. od strane policije obavešteno da ima saznanja da se u stanu čuje plač deteta. Otac se, postupajući po prijavi policije, nešto kasnije odazvao na razgovor sa radnicima CZSR, koji su procenili da dete nema nikakve tragove zanemarivanja. Nakon toga, više nije bilo prijava CZSR u ovom slučaju - naveli su iz Gradskog centra za socijalni rad za Kurir.
Oni su dodali da Centar nije imao saznanja da dete ne ide u školu.
- Nismo imali saznanja i prijava od strane institucija koje su zadužene za zdravstvenu i obrazovnu brigu o deci u vezi zdravstvenog i obrazovnog zanemarivanja deteta. Organ starteljstva nema obavezu da prati da li su deca vakcinisana i krenula u snovnu školu - navodi se u njihovom saopštenju.
Na pitanje da li će neko odgovarati ukoliko se utvrdi da postoji propust, kažu da utvrđivanje odgovornosti Centara za socijalni rad utvrđuje Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju i drugi regulatorni mehanizmi kao što je Ombudsman, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti.
Gostujući na RTS psihološkinja i supervizorka službe za decu Smilja Igić, na pitanje da li su institucije zakazale, rekla je "da su građani zakazali".
- Možemo da kažemo da su i građani zakazali, jer institucije nemaju pravo da idu od vrata do vrata i proveravaju, niti mogu, niti je to izvodljivo očekivati da svako dete i svaku porodicu neko proverava. Čak nije ni etički da duže od dve godine gde sve funkcioniše adekvatno se dalje prati - navela je Igićeva.
Kurir je razgovarao sa komšijama iz Mirijeva, koje su nam rekle da su u poslednje tri godine najmanje tri puta zvali policiju zbog dečijeg plača koji je dopirao iz Pašajlićevog stana. Kako su nam rekli, policija bi došla, pokucali bi na vrata, niko ne bi otvorio i oni bi otišli uz reči da nemaju nalog da nasilno uđu u stan.
Da su građani prijavljivali ovaj slučaj nadležnima, potvrdili su i iz Centra za socijalni rad u gore citiranom saopštenju, navodeći da su 2020. reagovali upravo posle jedne prijave građana.
(Kurir.rs)