Kada je reč o razvoju softvera, agilne metodologije su nezaobilazne. Pod agilnim metodologijama podrazumeva se skup tehnika okrenutih brzom prilagođavanju promenljivim zahtevima klijenata i tržišta radi postizanja boljeg kvaliteta softverskih proizvoda.
U današnjem promenljivom poslovnom okruženju, agilni pristup je postao jedan od najpopularnijih načina za razvoj projektnih timova i upravljanje njima. U ovom tekstu ćemo predstaviti najpopularnije pristupe koji mnogim programerskim timovima pomažu u postizanju uspešnih rezultata u razvoju softverskih proizvoda.
Scrum metodologija
Scrum, široko prihvaćena agilna metodologija, jeste najčešće korišćen pristup u razvoju softvera, ali se može primeniti i na druge vrste projekata.
Timski rad i prilagodljivost su u njegovoj osnovi, jer se redovni sastanci i pregledi sprovode kako bi se osigurao napredak svakog projekta.
Mnogi smatraju da su zapravo svi najbolji agilni postupci integrisani u ovaj pristup, budući da su dnevni sastanci i sprintovi od nedelju do dve dana inicijalno potekli upravo iz Scruma.
Extreme Programming
Još jedna agilna metodologija je ekstremno programiranje (XP).
U pitanju je metodologija okrenuta razvoju softvera, usredsređena na postizanje visokog kvaliteta koda, uz visoku fleksibilnost i brzu adaptaciju na promenljive zahteve klijenata. Zasnovana je na agilnim principima zadovoljstva kupaca i brze isporuke, XP akcenat stavlja na važnost testiranja, refaktorisanja i kontinuirane integracije.
Ovo u praksi znači uspostavljanje zdrave saradnje između članova tima, česta testiranja, kontinuiranu integraciju, kao i razvoj softverskih proizvoda u malim iteracijama. Ovakav fokus pomaže da se osigura da krajnji proizvod bude visokog kvaliteta i po ukusu korisnika.
Lean razvoj softvera
Lean razvoj softvera je još jedna agilna metodologija. U pitanju je pristup poslovanju koji se fokusira na smanjenje gubitaka i povećanje efikasnosti kroz eliminaciju svega što ne doprinosi vrednosti proizvoda ili usluge. Ovaj pristup naglašava važnost stalnog poboljšanja i optimizacije progresa projekta, a sama metodologija je fokusirana na isporuku vrednosti klijentu i minimiziranje viškova.
Lean se primarno primenjuje u proizvodnji, ali se sve češće koristi i u razvoju softverskih proizvoda. Lean pristup podrazumeva težnju za smanjenjem broja aktivnosti koje ne doprinose kvalitetu proizvoda. Ovo automatski znači i skraćivanje vremena koje je potrebno da se proizvod razvije i isporuči.
Kako da naučite agilne metodologije
Ovo su neke od osnovnih agilnih metodologija. Ako želite da ovladate takvim pristupom razvoja projekata, upišite neku od sertifikovanih obuka za programiranje i steknite znanje i zvanje za posao u sektoru informacionih tehnologija.
Promo