Režim Aljbina Kurtija rešen da se glasanje održi po svaku cenu, i to u Severnoj Mitrovici, Zubinom Potoku, Leposaviću i Zvečanu. Analitičari ocenjuju da sve to nema legitimitet
Vanredni lokalni izbori na severu Kosova i Metohije, koji se održavaju u nedelju, 23. aprila, proći će bez Srpske liste (SL), koja na njima neće učestvovati, a glasaće se u policijskim stanicama, jer Priština nije uspela da pronađe dovoljno mesta gde bi glasanje moglo da se održi. Analitičari su ih zbog svega ocenili kao veštački isforsirane kvaziizbore.
Glasanje i u dvorištima
Čak su, prema nezvaničnim informacijama, protiv izbora u ovakvom obliku bile i SAD, koje su se zalagale da se oni ponovo odlože, te da se najpre postigne dogovor da na njih izađe i Srpska lista. No, prištinske institucije i vlada, sa premijerom Aljbinom Kurtijem na čelu, rešene su da se izbori održe po svaku cenu, i to u Severnoj Mitrovici, Zubinom Potoku, Leposaviću i Zvečanu, na deset biračkih mesta, u odnosu na prethodno održanim izborima, kada se glasalo na 44 biračka mesta. Ovoga puta pak glasaće se u tek sedam škola, u mestima koja su mahom naseljena Albancima, kao i u dvorištima tri policijske stanice.
Dejan Miletić, predsednik Centra za proučavanje globalizacije, kaže za Kurir da izbori na takav način ne bi trebalo da se održe.
- Ovo se zove pravno nasilje nad srpskim narodom i zloupotreba u interesu jednog uzurpatora vlasti, koga podržava i međunarodna zajednica, jer to inače ne bi smelo da se dogodi. To je ruglo i Kosova i Metohije i međunarodne zajednice, pod čijim budnim okom se sve to dešava i služi na čast svima jednako - kaže Miletić i dodaje da izbori jednostavno nemaju objektivnog legitimiteta, te da je "sve veštački i kvazi, kao uostalom i sve institucije na KiM, koje nemaju utemeljenje u pravu i pravdi".
Dva scenarija
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković kaže za Kurir da je održavanje izbora bez dogovora sa Srbima sa Kosova i državom Srbijom, tačnije izostanak formiranja ZSO, opasan politički bezobrazluk i bezbednosna provokacija.
- Postoje dva scenarija - jedan da albanski političari i zapadni posrednici ozbiljno shvate te izbore i delegitimišu ZSO, a drugi da izbori nemaju suštinskog značaja na politički proces. Ovo drugo je povoljnije, dok prvo nije nemoguće. Dakle, nalazimo se u vrtlogu političke nestabilnosti i egzistencijalne neizvesnosti - konstatovao je on.
I. Žigić/