Američke vlasti uhapsile su dvojicu muškaraca koji su uspostavili kinesku "policijsku stanicu" u Njujorku i optužile desetine kineskih bezbednosnih zvaničnika za kampanju praćenja i uznemiravanja disidenata sa sedištem u SAD.
Hapšenja i optužbe koje su usledile upućuju na "transnacionalnu represiju" koja je usmerena na pripadnike kineske dijaspore u Njujorku i širom SAD, rekao je federalni okružni tužilac u Bruklinu.
Kineska "policijska stanica", koja nije bila registrovana u skladu sa zahtevima američke vlade, obavljala je usluge poput obnavljanja kineskih vozačkih dozvola, ali je preuzela i ulogu u pronalaženju i uznemiravanju odbeglih disidenata iz Kine.
Ovo nije prvi put da su slične operacije razbijene, jer Kanada i nekoliko evropskih vlada takođe su imale slična iskustva.
Penzionisani pukovnik vojno-obaveštajne službe Tomislav Đurin i stručnjak za međunarodnu bezbednost Nikola Antić, gostovali su u jutarnjem programu Kurir televizije gde su se dotakli ovog slučaja.
Đurin smatra da je ovo neka vrsta obračuna sa onima koji su na taj način napustili zemlju.
- Ovo što sada Kinezi rade, rekao bih da se radi o partijskoj ili ideološkoj policiji koja traži disidente ili protivnike odnašnjeg režima. Jednostavno, stanicu ne možete da otkrijete. Ona može da bude prikivena u predstavništvu neke firme. A ljudi koji tu rade imaju određena dokumenta kojima se legitimišu pred Kinezima i kažu ko su, šta su i šta od njih traže. Bilo je uspešnih pokušaja gde su vratili Kineze u Kinu koji su odande nelegalno otišli ili napustili iz političkih razloga.
Antić ipak tvrdi da nema dovoljno dokaza da se u ove američke izjave poveruje.
- Ne mogu da komentarišem ono što se dešava u SAD jer bih morao da imam mogućnost da proverim informacije koje dolaze iz te zemlje, a takvu mogućnost nemam. Njihovim zvaničnim izjavama ja uopšte ne verujem. Tretiram ih kao deo psihološkog propagandnog rata koji se vodi protiv Narodne Republike Kine i Rusije - istakao je Antić
.Voditeljka i urednica Redakcije Snežana Petrović nadovezala se na izjavu Antića i podsetila to nije specifično samo za Ameriku, jer se širom sveta postavljaju te tajne policijske stanice.
- Izvor tog podatka je jedna nevladina organizacija iz Španije koja kaže da je došla do saznanja da takve tajne policije postoje, osim u Srbiji, u više od 60 država. Postavljam pitanje kako jedna nevladina organizacija iz Španije može da zna kako nečija tajna policija postoji u Srbiji, Rumuniji ili Bugarskoj? - rekao je Antić.
Kurir.rs