Proja ili projara su sastavni deo naših trpeza, vraćaju nas u detinjstvo, nezaobilazni su kada su praznici u pitanju, ali mnogi je spremaju i van svečanosti jer je ukusna i vraća u detinjstvo.
Svi volimo kada kuća zamiriše na ovo testo od kukuruznog brašna, a postavlja se pitanje koja je razlika između proje i projare?
Proja je stara i jednostavna verzija kukuruznog hleba koja se pravi samo do kukuruznog brašna, vode i soli i nema drugih sastojaka. Kukuruzno brašno se pomeša sa ključalom vodom i soli, izlije se u pleh i zapeče.
Poznata je i kao “seljačka” proja koju su ljudi u prošlosti pravili iz nemaštine, a sada spada jedan od priznatih specijaliteta.
Evo jednog od recepata za pravu seljačku proju.
Priprema
U 400 grama kukuruznog brašna sipati oko 200 ml mlake vode sa razmućenim praškom za pecivo i jedna kašičica soli. Masa treba da je žitka, nešto gušća od testa za palačinke. Sve to varjačom izmešati i sipati u tepsiju podmazanu mašću (ako postite umesto masti koristite biljno ulje) staviti u unapred zagrejanu rernu, na 230 stepeni C, i peći oko 15-20 min. tj, dok se na površini ne uhvati tamnosmeđa korica.
Ispečenu proju ovlaš poprskati vodom, prekriti je kuhinjskom krpom i ostaviti da se prohladi.
Sa druge strane, projara ili kako je neki zovu projanica, ima i druge sastojke - jaja, ulje, jogurt, često i papriku, šunku, tikvice... i svaka domaćica ima svoj recept. Najčešće je pravimo i jedemo u domu i upravo ovakve se kupuju u pekarama i predjela su u restoranima.
Evo i recepta za jednu projaru
Priprema
Sve sastojke izmešati i usuti u teflonski pleh (prethodno malo podmazan uljem).
Peći na 220 stepeni dok ne porumeni (otprilike pola sata).
(Kurir.rs)
Bonus video: