ACA JE SPASAO SIGURNE SMRTI, SAŽALIO SE NAD SIROTOM PTICOM I PONEO KUĆI A onda shvatio da nije obična, da u rukama ima pravo blago

RINA

Neobičan gost, čudnim spletom okolnosti, iznemogao i na ivici života i smrti stigao je u Čačak

ČAČANIN - Neobičan gost, čudnim spletom okolnosti, iznemogao i na ivici života i smrti stigao je u Čačak. Na ulici u centru grada, Aleksandar Maksimović ugledao je goluba koji se bori da preživi, a kako je imao prsten na nozi znao je da nekom pripada i da je zalutao.

- Polako sam prišao da ga uzmem, a kako je bio u jako lošem stanju i da je hteo nije mogao da pobegne. Nisam mogao da dozvolim da strada, a pošto je imao prsten oko noge odmah sam kontaktirao prijatelja golubara koji ima katalog u kom su ubeleženi svi golobuvi kod nas i pokušali smo da pronađemo kome ovaj lepotan pripada, rekao je Aleksandar za RINU.

On dodaje da su odmah videli da je u pitanju takmičarski golub, koji pripada rasi čuvenih srpskih visokoletača. Sklonili su ga sa ulice i pružili svu neophodnu negu kako bi preživeo i tako spasili sigurne smrti. Da ga niko nije uzeo sa ulice, skoro sigurno bi uginuo tokom dana.

Shutterstock/Yugol 
foto: Shutterstock/Yugol

- Ispostavilo se da je to golub izvesnog Neša iz Lazarevca. Kad smo ga pozvali telefonom prijatno se iznenadio, jer pošto e krenuo da sprema golubove za takmičenje u čestvrtak pustio čitavo jato i sve ih je odnela jaka vazdušna struja. Svi su mu nestali, a samo je ovaj jedan pronađen u Čačku. Kako je rekao, golub kog smo mi pronašli je izuzetan letač i srećan je što je bar njega uspeo da vrati, ističe Aleksandar koji je inače nadležni u ZOO Higijeni Čačak pa zato i ne treba da čudi njegova briga koju je pokazao prema iznemogloj ptici.

Srpski visokoletač je sportski golub iz rase visokoletača, vrlo cenjen među odgajivačima kod nas i u svetu. Odgajivači su mnogo decenija posmatrali specifičan let golubova i ukrštali ih, trudeći se da povećaju vreme njegovog zadržavanja u vazduhu.

Tako, za razliku od drugih gajenih vrsta na primer pismonoša ili lepezana, kod visokoletača se isključivo ocenjuje let – visina i svojstvo zajedničkog kruženja u jatu.

U Srbiji ima više od 20.000 odgajivača srspkog visokoletača, koji je i ptica predstavljena na simbolu Golubarskog saveza Srbije.

Kurir.rs/RINA