Godišnjica pokreta "Okupirajmo Vol strit"

Reuters
U roku od nekoliko nedelja, slični protesti izbili su u desetinama drugih američkih gradova

NJUJORK - Pre tačno godinu dana, 17. septembra 2011, počeli su protesti pod nazivom "Okupirajmo Vol strit" u Njujorku, u finanijskoj ulici i sedištu berze Vol stritu.

Organizatori i učesnici ustali su protiv vodećih američkih banaka i multinacionalnih kompanija, koje smatraju odgovornim za naglo osiromašenje stanovništva u svetu i druge štetne efekte globalne finansijske krize.

U roku od nekoliko nedelja, slični protesti izbili su u desetinama drugih američkih gradova, a na protestima, koji su do sad proticali bez ozbiljnih incidenata, učestvovalo je od nekoliko stotina do nekoliko hiljada ljudi.
Mada je to "kap u moru", kako kažu analitičari, imajući u vidu broj stanovnika Njujorka i Amerike uopšte, protesti su naveli na razmišljanje nije li vreme da se obuzdaju apetiti velikih finansijskih korporacija.

Pokretu se u martu pridružio i čuveni američki reditelj i jedan od najoštrijih kritičara vladajućeg sistema vrednosti u američkom društvu, Majkl Mur, a za omasovljavanje protesta umnogome je zaslužan i internet-aktivizam učesnika.

Demonstranti su više puta masovno hapšeni, posle serije incidenata sa policijom, a jedna od stvari koje im vlasti nisu dozvolile je da na Vol stritu razapnu šatore - pa su organizovali protestne šetnje pod donjem Menhetnu.

Mnoge zemlje u svetu zbog zaoštravanja ekonomske krize preduzele oštrije mere štednje što je u Americi i Evropi izazvalo talas socijalnih previranja i protesta radnika i službenika na čija se leđa uglavnom svaljuje teret odricanja. "Glas ogorčenih" ustvari je krenuo je sa trgova Sintagma u Atini i Puerta del Sol u Madridu, da bi preko Pariza i Londona, stigao do Volstrita u Njujorku - pa se proširio na San Francisko, Čikago, Los Anđeles, Sijetl i Vašington.

"Kapitalizam je organizovani kriminal", jedna je od glavnih poruka koju nose nezadovoljni građani širom Amerike. Oni dižu glas ne samo protiv otpuštanja radnika, smanjenja plata i pada standrada nego, kako kažu, protiv "menadžerske mafije", protiv sistema koji služi samo najbogatijima.

Na jednom transparentu u njujorškom parku, gde su se ulogoravali "okupatori Volstrita" stoji ispisano: u Japanu odnos prosečnih plata radnika i menadžera je 1:11, a u SAD 1:475. Amerikom zapravo, smatraju demonstranti, vlada jedna partija - biznis stranka.

Na udaru ekonomske krize pre svih našla se srednja klasa u Evropi i SAD, čiji prihodi u poslednje vreme značajno opadaju. Istovremeno, bogati postaju sve bogatji: 2007. godine u džepove 10 odsto Amerikanaca odlazilo je 50 odsto nacionalnog prihoda.

Američki časopis Tajm proglasio je za ličnost 2011. godine "Demonstranta", tj. učesnike demonstracija širom sveta - od Arapskog proleća do pokreta "Okupirajmo Vol stri". Prema definiciji lista Tajm, "ličnost godine" je neko ko je, bilo pozitivno ili negativno, uticao na dešavanja tokom protekle godine.

"Izgleda da je ljudima širom sveta dozlogrdilo", kazao je urednik lista Rik Stendžel i dodao: "Oni su negodovali, zahtevali, nisu očajavali, čak i kada su odgovori stizali u oblaku suzavca i rafalu metaka. Bili su inkarnacija ideje da individualna akcija može da dovede do kolektivne, kolosalne promene."