FOTOGRAFIJA ZELENE PILETINE ZGROZILA JE JAVNOST! Stručnjaci otkrili kako je došlo do ove pojave od koje se ljudima POVRAĆA! FOTO

Profimedia, Printscreen/Twitter

Fotografija pozelenelog pilećeg mesa koje je na pijaci kupila jedna Novosađanka i objavila je na društvenim mrežama i izazvala zgražavanje javnosti.

Stručnjaci objašnjavaju da boja mesa zaklanih životinja zavisi od vrste, starosti i ishrane, kao i od načina držanja životinje i funkcije koju mišić obavlja u živom organizmu. Meso odmah posle klanja je svetlije boje, dok zrenjem (starenjem), meso može dobiti tamniju ili mat boju.

Nepoželjne promene boje mesa mogu biti smeđe, sivo ili zeleno prebojavanje mesa. Ovakva promena mesa zelene boje je najčešće usled fiziološkog poremećaja, koji nastaje usled prekomerne težine životinje, koja provodi dugo vremena ležeći na određenom delu tela, što kod živine predstavljaju grudni mišići, te zbog dugotrajnog pritiska na mišiće dolazi do ovakvog prebojavanja mišića - degenerativna pektoralna miopatija ili zeleni mišić tovnih pilića - objašnjavaju nadležni iz Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede.

Ovakvo meso, kako kažu, ne sadrži bakterije niti druge štetne materije koje mogu ugroziti zdravlje potrošača. Ipak, napominju da do promene boje mesa, odnosno boje koja nije svojstvena i koja nije jasno ograničena, može doći i usled kvara mesa, što prati i promena mirisa, te zajedno ukazuju na neupotrebljivost mesa.

- Apel potrošačima je da meso kupuju od registrovanih proizvođača, na mestima koja ispunjavaju higijenske uslove i gde su jasno istaknute deklaracije sa datumom klanja i nazivom objekta. Odmah po prijavi, veterinarska inspekcija je započela sa sprovođenjem inspekcijskog nadzora nad pijacom i o rezultatima kontrole biće dostavljeno dodatno obaveštenje - kažu nadležni iz Uprave za veterinu.

Vrlo često građani kupuju proizvode izložene na otvorenim tezgama za voće, povrće, garderobu, pored pijace i na ulici na improvizovanim tezgama, iz gepeka, misleći da kupuju "domaći" proizvod, ali se tako prema rečima stručnjaka izlažu rizicima jer, osim što je takav način izlaganja hrane životinjskog porekla nepropisan, ta hrana je nelegalno proizvedena u objektima koji nisu pod nadzorom veterinarske inspekcije i nemaju rešenje Uprave za veterinu o ispunjenosti uslova za objekte za proizvodnju.

- Veterinarska inspekcija upozorava i apeluje na potrošače da paze na kojim mestima kupuju hranu, odnosno da to budu specijalizovane prodavnice za promet hrane koje ispunjavaju uslove higijene hrane i u kojima se prodaje hrana kontrolisanog porekla.

Ukoliko potrošač kupi hranu u registrovanom maloprodajnom objektu za promet hrane i posumnja u njenu bezbednost, problem može prijaviti veterinarskoj inspekciji ili Kontakt centru koji objedinjuje sve inspekcije - poručuju nadležni iz Ministarstva poljoprivrede.

Kurir.rs/Blic