KAKO RODITELJI MOGU DA UTIČU NA RAZVOJ VRŠNJAČKOG NASILJA? Psiholog o velikom problemu: Evo koji je najsnažniji faktor rizika!
U osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" jutrs je učenik sedmog razreda izvukao pištolj i tom prilikom usmrtio 8 dece i čuvara, a ova vest strašno je šokirala je, uplašila i rastužila celu Srbiju.
Vršnjačko nasilje uništava mnoge mlade živote, a roditelji i te kako mogu da utiču na svoju decu i umanje udeo ovog agresivnog ponašanja.
Psiholog Biljana Mihailović govori da većina istraživača i teoretičara smatraju da je vršnjačko nasilje odraz celokupne situacije u jednom društvu.
Različiti teorijski modeli, obuhvatajući različite aspekte, kao i faktore nastanka i održavanja agresivnosti kod dece i mladih osvetljavaju, ali ne daju potpunu sliku ovog fenomena.
- Brojna istraživanja su se bavila faktorima rizika za pojavu nasilja i ustanovila da roditeljsko vaspitanje i uslovi odrastanja utiču na pojavu nasilništva kod dece. Rezultati istraživanja sprovedenog na našem uzorku (Tanja Nedimović i Mikloš Biro) pokazuju da su bitni prediktori za direktno vršnjačko nasilje: pol, nasilje u porodici i hladan vaspitni stav oca i majke.
Dakle, roditelji svojim ponašanjem mogu doprineti da se kod njihove dece razvije i održava nasilno ponašanje.
S obzirom da su roditelji ovako snažan faktor, onda je logično da njihov uticaj može ići i drugom pravcu – u pravcu razvijanja nenasilnih, društveno-poželjnih obrazaca ponašanja.
Kada govorimo o nasilju, nekako se podrazumeva da govorimo o intervenciji na nasilje, a zapostavljamo značajniji deo – prevenciju da do nasilnih ponašanja ne dođe ili da se ono zaustavi na razvojno-podsticajni način. Uloga roditelja u prevenciji vršnjačkog nasilja je veoma značajna, tako da bi, u razvoju dece, fokus trebalo da bude na preventivnim, a ne interventnim aktivnostima.
(Kurir.rs/Novosti)
Bonus video: