VUKADINOVIĆ: Kina gasi požare po svetu i nudi alternativne mogućnosti razvoja

Kineska medijska grupa



Poznati srpski politički analitičar smatra da je izjava južnokorejskog predsednika pokušaj internacionalizacije pitanja ostrva Tajvan

Poznati srpski politički analitičar, Đorđe Vukadinović, izjavio je za Kinesku medijsku grupu da je telefonski razgovor predsednika Kine Si Đinpinga i njegovog ukrajinskog kolege Volodimira Zelenskog demonstrirao kapacitet Kine da rešava konflikte u svetu.

– Samim tim što je predsednik Zelenski, rekao bih sa radošću i zahvalnošću prihvatio da telefonom razgovara sa kineskim predsednikom, a znamo da on ne odlučuje baš sasvim inokosno u odnosnu na svoje zapadne mentore, svedoči o naraslom uticaju i autoritetu Kine – rekao je Vukadinović, podsetivši da je nedavni uspeh kineskog posredovanja u rešavanju iransko-saudijskog konflikta za mnoge u svetu bio šokantan.

– Mislim da je veoma važno da globalna sila, kakva je nesumnjivo Kina i nesumnjivi globalni autoritet, kakav je predsednik Si Đinping, budu uključeni na strani napora da se smiruju konflikti. Nažalost, imamo mnogo faktora i centara moći, ne samo političkih nego geopolitičkih i globalnih, koji rade suprotno, na raspirivanju konflikata – istakao je Vukadinović.

Govoreći o desetoj godišnjici, otkako je obelodanjena kineska inicijativa “Pojas i put”, Vukadinović je rekao da je ona razvojna šansa, a posredno i politička, ne samo za Kinu i Srbiju već i za sve ostale zemlje na Novom putu svile.

– To je inicijativa koja nudi alternativni model razvoja u odnosnu na standardne modele koji su na ovom podneblju vladali decenijama. Mislim na razvojne modele MMF-a i Svetske banke – rekao je Vukadinović dodajuči da projekti u okviru inicijative “Pojas i put” donose korist i Kini i njenim partnerima.

Ipak, imajući u vidu ostrašćenu atmosferu novog hladnog rata, Vukadinović kaže da očekuje pokušaje opstrukcije i miniranja projekata i čitave ieje “Pojasa i puta”, naročito na, kako je rekao, potencijalno najslabijim karikama tog lanca koji line male i krhke zemlje poput Srbije.

– Bojim se da su Srbija i još neke zemlje ozbiljni kandidati upravo za tu najslabiju kariku – rekao je Vukadinović.

Komentarišući izjavu južnokorejskog predsednika Jun Suk-jeola o ostrvu Tajvan kao globalnom pitanu, Vukadinović je rekao da je međunarodno-pravno pitanje ostrva Tajvan rešeno i da je posredi unutrašnje pitanje Kine, ali je, imajući u vidu iskustvo bivše Jugoslavije i Srbije, upozorio na opasnost internacionalizacije pitanja ostrva Tajvan.

– To što su svi argumenti na vašoj strani, a ja to govorim iz vrlo jasnog iskustva Srbije i bivše Jugoslavije, ne znači da će ti argumenti biti uvaženi. Na žalost, u današnjem svetu u ovakvim konfliktima mnogo više presuđuju odnosi moći – naglasio je Vukadinović, ponovivši da je izjava južnokorejskog predsednika očigledan pokušaj internacionalizacije pitanja ostrva Tajvan.

Kurir.rs/Kineska medijska grupa