Poslanici i grupe za ljudska prava kritikovali su Metropoliten policiju nakon što su 52 osobe uhapšene u Londonu juče, na Dan krunisanja. Među uhapšenima je bio i vođa grupe Republika koja želi da ukine monarhiju i izabere predsednika.
Grejem Smit, koji je pušten u subotu uveče nakon što je proveo 16 sati u pritvoru, rekao je da „više nema prava na mirne proteste u Velikoj Britaniji“. Skotland Jard je rekao da su njihovi postupci bili „srazmerni“.
Komandantkinja Karen Findli branila je odgovor svojih oficira na proteste na dan krunisanja, rekavši da su oni dužni da intervenišu „kada protest postane kriminalan i može izazvati ozbiljne smetnje“. Ona je dodala da je krunisanje „događaj koji se dešava jednom u generaciji i da je to ključni faktor u njihovoj proceni”.
Stotine demonstranata okupilo se u subotu na kiši u centru Londona, uzvikujući „dole kruna“, „ne razgovaraj sa policijom“, „nađi pravi posao“ i „nije moj kralj“. Protesti su organizovani i u drugim gradovima poput Kardifa, Glazgova i Edinburga, ali nije bilo izveštaja o hapšenjima van Londona.
Kritika parlamentaraca
Skotland Jard je saopštio da su uhapšeni zadržani pod sumnjom za prevaru, kršenje javnog reda i reda, narušavanje javnog reda i mira i zaveru da se izazove uznemiravanje javnosti povodom krunisanja. Dok su aktivisti insistirali da su njihovi protesti bili mirni, policija je rekla da ima obaveštajne podatke da su grupe „odlučne da poremete“ ovu priliku.
Nekoliko laburističkih poslanika kritikovalo je reakciju policije, a viši poslanik Kris Brajant je tvitovao da je „sloboda govora srebrna nit koja se provlači kroz parlamentarnu ustavnu monarhiju“. Ministar u senci Džes Filips takođe je na društvenim mrežama rekao da njihova „nacija i naš kralj nisu toliko krhki da se ne može bezazleno buniti protiv drugačijeg pogleda“.
Poslanik laburista Ričard Burgon rekao je da je „duboko zabrinut“ zbog hapšenja, dok je poslanik Zarah Sultana rekao: „Šta god da mislite o monarhiji, pravo na miran protest je temelj demokratije“.
„Ovo bismo očekivali u Moskvi“
Među onima koji su kritikovali policiju bila je i britanska direktorka Human Rights Watch-a Jasmin Ahmed, koja je njihove postupke uporedila sa „nečim što biste očekivali da vidite u Moskvi, a ne u Londonu“.
Smit je potvrdio da je pušten u subotu kasno uveče, dodajući da su ostali pripadnici Republike i dalje u pritvoru. Pišući na Tviteru, on je rekao da „više nema prava na mirne proteste u Velikoj Britaniji“. „Mnogo puta su mi rekli da je monarh tu da brani naše slobode. Sada se naše slobode napadaju u njegovo ime.“
Smit je uhapšen rano u subotu, pre početka krunisanja, na protestu na Trafalgar skveru. Na snimcima tokom dana se vidi kako je nekoliko demonstranata koji su nosili majice sa natpisom „Nije moj kralj“ privedeno, uključujući i Smita. Republika je takođe saopštila da je policija zaplenila stotine njihovih postera, prenosi Indeks.
(Kurir.rs/Index.hr)