Čudesne građevine u moru uvale Gradina kod Korčule oduševile su i tim arheologa sa Sveučilišta u Zadru koji je pronašao ostatke sedam hiljada godina starog puta.
Arheolozi su ovog vikenda u blizini Korčule otkrili put star sedam hiljada godina ispod nanosa morskog mulja.
Na dubini od pet metara pronađeni su put i naselje
Voditelj istraživanja Igor Borzić sa Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru uočio je čudne strukture u moru uvale Gradina, nakon čega je arheološki tim utvrdio da se na dubini od četiri do pet metara nalazi naselje identično onom u Solinama.
Pored puta, na lokalitetu su pronađeni i neolitski artefakti kao što su kamena sečiva, kamene sekire i ulomci mlinskog kamena.
Put je povezivao ostrvo sa obalom
Iako su se upustili u podvodna arheološka istraživanja zbog lokaliteta Soline, pronašli su put koji je povezivao potopljeno praistorijsko naselje hvarske kulture sa obalom ostrva Korčule.
Na Sveučilištu u Zadru pojašnjavaju da je „reč o složenim kamenim pločama koje su bile dio četiri metra široke komunikacije koji je veštački stvoreno ostrvo povezao sa obalom“.
Prema radiokarbonskoj analizi očuvanog drveta pronađenog u prošlom pohodu, čitavo naselje datira iz 5. veka pre nove ere, a ljudi su, dodaju, išli ovim putem pre sedam hiljada godina.
Ovo istraživanje rezultat je saradnje više institucija i kompanija. Na drugom kraju ostrva Korčule arheolozi sa Sveučilišta u Zadru istražuju zemljište u blizini uvale Gradina kod Vele Luke.
(Kurir.rs/24sata.hr)