Ruski raketni napad koji su izveli bombarderi strateške avijacije i bombarderi dugog doleta uz saradnju Crnomorske flote i raketnih jednica kopnene vojske u noći sreda na četvrtak se smatra jednim od najžešćih udara na ciljeve u Ukrajini u poslednjih mesec dana.
Ruska strateška avijacija već nekoliko dana uz kraće pauze izvodi intenzivne raketne napade na istoku i severu Ukrajine, a povremeno i na ciljeve u srednjoj i zapadnoj Ukrajini zbog čega se vazdušna opasnost proglašava u teapama na čitavoj teritoriji Ukrajine.
Rusi su ovaj put primenili zanimljivu taktiku napada na Ukrajinu.
Naime od 1. maja 2023. godine lansiranje krastarećih raketa H-101, H-555, H-22, hiperzvučnih raketa tipa Кinžal u kombinaciji za dronovima kamikazama Geran idu na svakih 48 časova.
Rusija je zaključno sa 18. majem izvela 9 velikih vojnih udara na ukrajinske ciljeve za punih 18 dana.
Na meti raketnih jednica, Crnomorske flote i strateške avijacije nalaze se vojna skladišta, depoi borbene tehnike, skladišta goriva, položaji protivvazdušne odbrane komandni centri, kao i ključna infrastruktura poput mostova na jugozapadnom pravcu prema granici sa Rumunijom, koji je jedan od koridora preko koga Ukrajina doprema naoružanje u Odesku i Nikolajevsku oblast.
Za razliku od strateške koja poleće za sad uglavnom sa severoistoka zemlje iz baze Olenja u Murmanskoj oblasti, Engels 2 u Saratovskoj oblasti, i bombarderi TU-22M3 iz baze Šajkovka u Кaluškoj oblasti.
S druge strane ruska taktička avijacija radi neprestano uprkos nedavnom gubitku dva borbena aviona Su-35 i Su-34, kao i helikoptera za elektornski rat Mi-8 Mtsh.
Taktička avijacija dnevno na ukrajinske ciljeve izevde do 10 avio-udara bombama težine 250 i 1.500 kg po taktičkoj pozadini i ukrajinskim položajima na liniji fronta na samom istoku zemlje
Kurir.rs/Tvfront.rs