NA OVO SE ČEKALO 30 GODINA: Lekovi za jednu bolest mogu se koristiti i za drugu ako su efikasni! Pacijenti više ne kupuju!
Nakon 30 godina čekanja u Srbiji je dozvoljena tzv. of-lejbl (off-label) primena lekova o trošku države, pa oni korišćeni za jednu bolest mogu biti prepisani i za drugu na koju dokazano deluju. Tako će građani Srbije koji se suočavaju s teškim dijagnozama lekove koje su morali da kupuju sada dobiti o trošku obaveznog zdravstvenog osiguranja u državnim ustanovama. Of-lejbl primena odobrena je za lečenje dece, transplantaciju, maligne i primarne autoimune bolesti.
Na izmenu tzv. Pravilnika o većoj dostupnosti lekova (tzv. of-lejbel), istakla je ministarka zdravlja prof. dr Danica Grujičić, čekalo se 30 godina.
- Lek registrovan za jednu indikaciju nismo mogli da dajemo za drugu iako je jako efikasan samo zato što nije bio na listi. Na primer, znate da citostatik za karcinom dojke deluje i na karcinom želuca pod određenim uslovima, a niste mogli da ga date pacijentu. Sada ćete moći i pacijenti ako to lekar proceni neće više morati privatno da kupuju lekove bili oni jeftili ili skupi.Konzilijarnu odluku lekara da je određeni lek najbolja terapija za pacijenta u tom trenutku potvrđivaće etički odbor zdravstvene ustanove, koji može da se sastane i elektronski - rekla je Grujičićeva i dodala da ne postoji spisak lekova, već bolnice dobijaju šifre bolesti.
Prof. dr Sanja Radojević Škodrić, direktorka RFZO, navela je da of-lejbl primena postoji svugde u svetu, da najpre mora da postoji informisanost i pismeni pristanak pacijenata:
- Zahtev koji ide u RFZO treba da potpišu tri lekara i direktor ustanove, a komisija u Fondu sastavljena je od eksperata i predstavnika Agencije za lekove jer je uglavnom reč o neregistrovanim lekovima. Of-lejbl primenu za transplantaciju odobrava sama zdravstvena ustanova. Za maligna i autoimuna oboljenja na teret RFZO mogu se odobravati samo generički lekovi, tj. oni kojima je isteklo patentno pravo, dok za decu i transplantirane pacijente mogu i inovativni.
I do sada smo nalazili načina da primenjujemo of-lejbl terapiju, naveo je doc. dr Milan Žegarac, direktor IORS, ali od sada će to biti mnogo lakše.
- Prošle godine smo je primenili kod stotinak pacijenata, a dosta je bilo pedijatrijske populacije. U pitanju su razne vrste lekova - kazao je Žegarac, dok je dr Davorin Radosavljević, rukovodilac Klinike za medikalnu onkologiju IORS, istakao:
- Više od 50 odsto tumorskih tipova će dobiti pojačanje u lečenju. Sada pacijente možemo da lečimo na evropski način kada je reč o hemioterapiji na bazičnom nivou. Upotrebom, recimo, "taksola" u svim ginekološkim tumorima konačno će se velika, bolna nepravilnost ispraviti, a za tumore gornjeg abdomena dosad smo imali samo dva leka, sada će ih biti još četiri-pet.
Savo Pilipović, predsednik Udruženja pacijenata Srbije, naveo je da je ovo istorijski događaj i da će pravilnik pomoći da mnogi lekovi postanu dostupni koliko sutra.
Kurir.rs/J. S. S.