Tačno 380 igrača sa srpskim pasošem igra van granica matice, pa smo među zemljama koje zauzimaju prve tri pozicije na listi CIES - Brazilom, Francuskom i Argentinom.
Srbi su skloni da u globalu govore loše o svom fudbalu, ali i pored svih anomalija i problema, ovaj sport iz godine u godinu doživljava ekspanziju.
Bez obzira na sjajne uspehe Crvene zvezde, pa i Partizana u poslednjoj deceniji, kao i reprezentacije Srbije, uvek smo za kritiku i lošu konotaciju kad je srpski fudbal u pitanju. Ipak, činjenice demantuju sve neverne Tome.
O čemu se radi? Poslednja analiza Centra za fudbalska istraživanja, poznate statističke institucije iz Švajcarske (CIES), kaže da se Srbija nalazi na desetom mestu po broju fudbalera angažovanih u inostranstvu. Neko bi rekao - da ne vredimo, ne bi nas toliko tražili. Istina.
Presek stanja urađen je u maju, a Srbija može da se pohvali da van svojih granica ima 380 fudbalera! Broj je identičan kao prošlogodišnji. Gledajući po godinama, iskusni fudbaleri su najviše angažovani, posebno oni u dobi od 27 do 30 godina. Tačnije trećina njih, 122. CIES je u inostranstvu označio 107 srpskih fudbalera u kategoriji 30 i više godina. Zanimljivo, najmanje je onih koji su najcenjeniji u svetu, mlađih od 23 godine, njih je svega 51. U godinama od 23 do 26 leta sa srpskim pasošem u inostranstvu ima tačno 100 igrača. Srpski fudbaleri prisutni su u 58 od 88 analiziranih država i 135 liga.
Mesto broj jedan po broju fudbalera u inostranstvu zauzima Brazil, ukupno 1.289. Francuska je na drugom mestu sa 1.033 igrača. Zanimljivo, prvi put u istoriji je više od 1.000 fudbalera van Francuske. Na trećem mestu je Argentina sa 905 fudbalera.
Začuđujuće, četvrta je Engleska sa 535 igrača, iako na Ostrvu igrače najbolje plaćaju, posebno u Premijer ligi i Čempionšipu. Peta je Španija (458), a slede Kolumbija (448), Nemačka (446), Hrvatska (407) i Nigerija (385) kao najbolje plasirana zemlja iz Afrike.
Aleksandar Radonić